Dvě stovky účinkujících a tisícovka návštěvníků ale ani letos na louku u podbořanského koupaliště nedorazí. Ondřej Dragula letošní zimní bitvu zrušil. Stejně jako loni. Důvodem je covid-19. Poslední bitva se uskutečnila v roce 2019. Byl to 24. ročník.

„Počty nakažených opět rostou, občas jsou slyšet zprávy o zpřísnění opatření. Na přípravu bitvy je potřeba určitý čas, nemůžeme už déle vyčkávat. Vzhledem k okolnostem jsem se rozhodl Zimní bitvu opět zrušit. Věřím, že v roce 2023 už konečně proběhne,“ řekl Dragula. „Na bitvu chodilo přes tisíc diváků, těžko bychom pro ně mohli zajistit bezpečné rozestupy,“ dodal. Věří, že až bitvu bude moci uspořádat, účinkující i diváci si do Podbořan zase cestu najdou.

„Zimní bitvy se účastnili šermíři z Česka, Slovenska, Polska i Německa. Bitva, vzhledem k termínu a klimatickým podmínkám, za kterých se koná, je jen pro ortodoxní šermíře. Věřím, že ti u tohoto koníčku zůstanou i přes problémy s vystupováním způsobené covidem,“ řekl. Nevyloučil ale, že lidí, kteří se takto baví, bude méně a méně. „Koníčky se mění, to je přirozené. Naše generace má nějaké, mladé lidi zase baví něco jiného,“ vysvětlil.

K podbořanské skupině historického šermu Agmen se Ondřej Dragula přidal v roce 1996. „Většina členů byli vojáci z povolání. S koncem posádky v Podbořanech byli mnozí převeleni jinam, skupina tak přišla o většinu členů,“ vzpomněl. Přestala vystupovat, její odkaz však zůstal v Podbořanech v podobě zmíněné bitvy. Kdysi se konala na louce u Hluban, ale tím, jak rostl počet účinkujících a návštěvníků, místo kapacitně nedostačovalo. V posledních letech se koná u koupaliště v místech, kde je přes léto kemp. Prostor je oplocený. „Má to svá pro i proti. Už to není tak přirozené jako dřív, na druhou stranu jsme rádi, že tam ten plot je. V posledních letech se nám stávalo, že nám místní nepřizpůsobiví rozkrádali dřevěné kulisy, které jsme stavěli týden před bitvou,“ řekl Dragula.

Kromě Zimní bitvy organizuje v místním kině také filmové festivaly. Na jaře a na podzim se promítají dokumenty o cestování a adrenalinových sportech. Také festivaly však musel loni kvůli covidu zrušit.