Dočesná v Žatci nebo Vábení v Lounech. Největší kulturní akce s tisícovými davy návštěvníků jsou kvůli koronaviru zrušené. V pátek 12. června oznámili pořadatelé hudebního festivalu ve Vroutku na Podbořansku, že se letos nebude konat ani ten. Mohou ale probíhat menší akce, po nucené pauze se nyní s nimi pomyslně roztrhl pytel. Tento i příští víkend se jich v okrese Louny koná celá řada, promítají kina, na výstavy zvou muzea.

Například v Žatci mohou v sobotu 13. června rodiny s dětmi přijít do kapucínské zahrady, kde se budou po celý den hrát loutková představení. Většinou pro děti, večer je v plánu hra Don šajn pro dospělé. U radnice se v sobotu odpoledne otvírá nová galerie s výstavou Židé na Žatecku, na sousedním Hošťálkově náměstí bude o víkendu k vidění nová expozice s názvem Historie obchodování.

V nedalekém Bezděkově se jedou v sobotu 13. a neděli 14. června divácky atraktivní závody terénních aut. „Součástí bude i doprovodný program, stánky s různým zbožím, skákací hrad pro děti, zájemci se mohou svézt v bojovém vozidle. V sobotu od 18 hodin se chystá koncert rockových kapel,“ připomněl za pořadatele Karel Fiala.

Zdeněk Bačkora
Zdeněk Bačkora: Zájem výletníků o Lužerady roste, opět se těší oblibě

Kromě toho mohou zájemci přijít do žateckého regionálního muzea, papírny nebo Křížovy vily na různé výstavy. Do neděle bude na žateckém západním nádraží stát Legiovlak, který ukazuje, v jakých podmínkách žili a bojovali českoslovenští legionáři v první světové válce a po jejím skončení.

Řada akcí v Žatci a okolí proběhne i příští víkend, například tradiční slet ultralehkých letadel s doprovodným programem.

V Lounech se v sobotu 20. a neděli 21. června konají na výstavišti trhy zaměřené na zahrádkáře a kutily. Před dvěma týdny, kdy proběhly poprvé, o ně byl velký zájem. V Klub(ovně) Luna je na sobotu v plánu krajská postupová přehlídka uměleckého přednesu a divadla poezie.

Ilustrační foto.
Opilá řidička u Měcholup ujížděla policistům několik kilometrů

Příští sobotu proběhne po koronavirové pauze první akce v archeologickém skanzenu v nedalekém Březně. Slavit se tam bude letní slunovrat, což doprovodí ukázky pravěkého umění, řemesel a stavitelství, bubnování a experimentální kremace.

Zatímco města Žatec a Louny své slavnosti Dočesná a Vábení, jež se měly konat v druhé půlce léta, zrušila už v dubnu, pořadatelé festivalu Rock for Churchill čekali, zda jim postupné uvolňování opatření přece jen konání tradiční srpnové hudební akce ve Vroutku neumožní. „Nakonec se ukázalo, že ne. Déle už nemůžeme čekat, takže jsme rozhodli, že letos festival nebude a přesuneme jej na příští rok,“ sdělil za pořadatele Kamil Šír. Program i zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Místo Vábení a Dočesné plánují obě města během léta pořádání menších akcí. „Město Žatec a komise pro kulturu a cestovní ruch při radě města proto chtějí podpořit menší akce, které by chmelařskou a pivní slavnost částečně nahradily. Záměr je takový, že město přispěje finanční částkou jednotlivým organizátorům, kteří akce pro žateckou veřejnost připraví,“ vysvětlil mediální zástupce města Tomáš Kassal.

V Lounech i Žatci promítají kina – klasické, respektive letní. Příští týden se začne promítat také na koupališti v Podbořanech.