O novém správci veřejného osvětlení v Lounech ještě není definitivně rozhodnuto. Z výběrového řízení, které město vypsalo, sice vzešel vítěz, jeden z uchazečů ho ale napadl u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Řadu posledních let se o veřejné osvětlení v Lounech starala firma Eltodo. Té však na konci letošního roku vyprší smlouva a město muselo situaci řešit. Vypsalo veřejnou zakázku na dalších pět let. Ze souboje nabídek vyšla vítězně společnost AŽD Praha s cenou bezmála 35 milionů korun, Eltodo skončila až na druhém místě s cenou vyšší o zhruba dva miliony.

Připomeňte si: Louny v příštích pěti letech dají za osvětlení 35 milionů

A byla to právě firma Eltodo, kdo se poté obrátil na ÚOHS. „Podali jsme v této záležitosti námitku, ale dokud úřad nerozhodne, nebudeme sdělovat další podrobnosti," potvrdil na dotaz Deníku Miroslav Sklenář, mluvčí společnosti.

Pro Louny to pochopitelně znamená komplikace. „Tento úřad nemá pevně stanovené lhůty pro vydání konečného rozhodnutí, a proto nelze přesně předvídat délku řízení ve věci této zakázky. Pro zabezpečení této služby bude prodloužena smlouva se stávajícím dodavatelem, společností Eltodo-Citelum. Prozatím na období šesti měsíců s možností výpovědi," objasnila další okamžité kroky města Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku lounské radnice. Upozornila také, že veřejná zakázka na správu veřejného osvětlení nebyla zrušena. „Další postup bude zcela záviset na konečném rozhodnutí ÚOHS. Nelze tak ani říci, zda bude zadáno nové zadávací řízení," dodala.

Smlouva na pět let

Zmíněných 35 milionů je nejnižší a tedy vítězná částka, nabídnutá zájemci. Louny za ni mají získat na příštích pět let kompletní péči o veřejné osvětlení. Jak ve městě samém, tak v místních částech Brloh a Nečichy.

Nejde jen o prostou správu a opravy, ale kompletní služby včetně zajištění elektrické energie. Značná část peněz, asi čtyři miliony korun ročně, má navíc putovat do modernizace systému veřejného osvětlení. V roce 2012 vydalo město Louny za správu veřejného osvětlení celkem 2,9 milionu korun. K tomu městská kasa platila ještě elektřinu a případné opravy.