Březno na Chomutovsku zvítězilo v krajském kole soutěže Vesnice roku 2010 Ústeckého kraje.

Předseda hodnotitelské komise Karel Kopecký a zároveň starosta Horního Podluží, Vesnice roku 2008 Ústeckého kraje, ocenil sanaci objektu bývalých kasáren a péči o místní části obce. Obec získala od armády bývalá kasárna u Nechranic.

„Bylo to zarostlé zbořeniště. Dnes je už všechno pryč,“ řekl starosta Března Zděnek Valenta. Na místo navážejí zeminu ze stavby přeložky silnice R7 do Chomutova. V místě pod hrází nechranické přehrady vznikne 12 parcel pro vesnické bydlení a rekreační zóna. Také v Březně obec připravila k prodeji 27 nových parcel. „Zvýšení počtu obyvatel patří mezi naše priority,“ řekl starosta. Obec by prodejem pozemků mohla vydělat až 150 milionů korun.

Do roku 1983 byla na Březno uvalena stavební uzávěra, přesto stojí těsně vedle historické návsi s obecním úřadem a památkově chráněným statkem panelové bytové domy. Od roku 2001 obec přispívá kolem 500 000 korun ročně na opravy kostela svatého Petra a Pavla, nejvýznamnější březenské památky. Také v místních částech Nechranice a Stranná opravili kapličky.

Podle starosty o Březno a okolí zatím nemají turisté příliš velký zájem. Situaci by mohla vylepšit plánovaná odbočka z hlavní cyklostezky podél řeky Ohře, která by přes Strannou a Březno vedla do Chomutova.

Obec Březno leží osm kilometrů od Chomutova, žije v ní 1262 obyvatel. Do katastru obce spadají také osady Denětice, Holetice, Kopeček, Nechranice, Stará a Vičice. V obci nechybí autobusové a vlakové spojení, zdravotní středisko s byty pro seniory, mateřská ani základní škola. Obec rozvíjí také sportoviště, v Březně mají tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal, v plánu je cyklostezka a in-line dráha. „Chybí nám jen zubař, ale těch je nedostatek všude,“ podotkl starosta.

Milionová odměna

Každý krajský vítěz soutěže Vesnice roku získává odměnu milion korun, Březno dostane navíc také odměnu od Ústeckého kraje. Peníze půjdou na další rozvoj obce, část půjde i na práci s mládeží, kterou komise soutěže Vesnice roku ocenila už v roce 2009 Bílou stuhou. „Chci navrhnout zastupitelstvu, abychom odměnu od kraje poslali obcím postiženým povodněmi v našem kraji,“ dodal starosta.

Mimo hlavního ocenění Zlaté stuhy pro Vesnici roku 2010 Ústeckého kraje porota udělila také Modrou stuhu za společenský život obci Koštice na Lounsku, Bílou stuhu za činnost mládeže obci Malé Žernoseky na Litoměřicku, Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí obci Růžová na Děčínsku a Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu obci Vrbice na Litoměřicku.

Do letošního 16. ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 357 obcí, z Ústeckého kraje jich přihlášky poslalo 22. Menší zájem měly jen obce v Moravskoslezském kraji, odkud přišlo přihlášek 15. Finále soutěže vyhrála vesnice z Ústeckého kraje naposledy v roce 1998, připomněla hejtmanka Jana Vaňhová. V roce 2009 zvítězily nedaleké Hrušovany, které leží asi pět kilometrů od letos oceněné obce Březno.

Soutěž vyhlašuje Svaz měst a obcí ČR, ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zemědělství a Spolek pro obnovu venkova ČR. Absolutní vítěz Vesnice roku 2010 bude vyhlášen 11. září v Luhačovicích.