Nové Sedlo na Žatecku se stalo vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku. V konkurenci třiceti obcí získalo Zlatou stuhu. Nové Sedlo zároveň postoupilo do celostátního kola soutěže.

„Je to pro nás samozřejmě velký úspěch. Toto ocenění je asi nejvyšší, jaké může obec dosáhnout. A co za tím stojí? Práce, práce a zase práce. Její výsledky se po několika letech pomalu dostavují," zhodnotil Petr Sýkora, starosta Nového Sedla.

Ve vítězné obci žije přes pět set obyvatel a skládá se z pěti částí - Nové Sedlo, Břežany, Číňov, Sedčice, Žabokliky a Chudeřín. Za úspěch v soutěži dostane od kraje 300 tisíc korun. Ty mají být využity na výstavbu víceúčelové sportovní haly, která má vzniknout za zhruba dva a půl milionu korun z bývalé pily. Stavět se má začít během zimy.

Modrá a zelená stuha

Obec Nové Sedlo má z této soutěže už dvě ocenění stuhy. Modrou získalo loni za společenský život v obci a zelenou obdrželo v roce 2013 za péči o zeleň a životní prostředí.

Celostátní kolo, do kterého postupují vítězové krajských kol, proběhne na přelomu měsíce srpna a září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2016 bude vyhlášen 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí získala Jiřetín pod Jedlovou na Děčínsku, oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu přiřkla odborná porota Nové Vsi v Horách na Mostecku. Modrá stuha za společenský život putuje do Kytlice na Děčínsku. Bílou stuhou za činnost mládeže se pro letošek mohou pyšnit Vědomice na Litoměřicku. Slavnostní předání stuh a diplomů oceněným obcím proběhne koncem července právě v Novém Sedle.

Cílem jsou aktivní obyvatelé

Soutěž Vesnice roku je každoročně vyhlašována od roku 1995. Cílem soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Soutěž také vyzdvihuje aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Oceněna v této soutěži už byla řada obcí v okrese Louny. Podobný úspěch jako Novému Sedlu se povedl v roce 2012 Košticím, kdy se tato obec na Lounsku stala vítězem krajského kola.