Máte nějaké domácí zvířátko a zdá se vám, že na tom není zdravotně úplně ideálně?

Zeptejte se profesionálních veterinářů, jak mu zajistit spokojený život a uchránit ho před nemocemi a dalšími problémy. Poradí vám zkušení odborníci. Lékaři s letitou praxí budou odpovídat každé úterý na vaše dotazy. Vysvětlí, co dělat, čeho se vyvarovat a jak pomoci.

Předchozí díly rubriky najdete v souvisejících článcích vpravo!

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, jak správně pečovat o zuby pejska. Stačí ty různé čistící kosti z reklam? Nebo je třeba zuby čistit normálně jako u člověka?
Eva Pospíšilová

Odpovídá MVDr. Břetislav Frýba

z veterinární ambulance v Žatci


Péče o chrup psa, ale i kočky, je stejně důležitá jako u člověka. Je třeba si uvědomit, že musíme již od malička zvykat zvíře na otvírání tlamky a opatrně čistit zuby či vyplachovat tlamu nejprve vodou a poté k tomu určenými přípravky.

Péče o chrup štěněte či kotěte je spíše nutná jako proces zvykání na manipulaci v dutině ústní, protože mléčný chrup je velmi brzy vyměněn za trvalé zuby, u kterých pak dochází s přibývajícím věkem k obdobným problémům jako u člověka, tedy k tvorbě plaku, zubního kamene, odtlačování dásní právě zubním kamenem a uvolňování zubů, tvorbě paradentózy, zubních kazů a tak dále. Na to samozřejmě navazuje nepříjemný zápach z tlamy, který je důsledkem procesů tlení zbytků potravy zachycené na nerovnostech neošetřených zubů.

Obecně lze říci, že na tvorbu zubního kamene jsou náchylnější malá a střední plemena psů a starší kočky, ale ani u velkých plemen není od věci občas chrup zkontrolovat. Čištění chrupu je aktem určitého nácviku a důvěry mezi majitelem a zvířetem. Čím dříve s nácvikem začneme, tím lépe. Z praxe víme, že hůře snášejí čištění kočky a že existují jedinci, kterým chrup nelze ani za použití různých donucovacích metod reálně vyčistit.

Čistění chrupu lze provádět různými pomůckami - gázou namotanou na prst, prstním kartáčkem nebo dle velikosti zvířete speciálním a různě „měkkým“ komerčně vyrobeným kartáčkem. V současné době je na trhu celá škála zubních past či gelů, které jsou buď bez chuti, nebo různě pro zvíře atraktivně ochucené. Většina nejen odstraňuje již vytvořený plak či slabou vrstvu zubního kamene, ale zabraňuje i množení bakterií, které plak vytvářejí, a dále také desinfikuje dutinu ústní a zároveň odstraňuje zápach z tlamy.

Preventivně lze podávat ve formě různých pamlsků, žvýkacích plátků či kostiček přípravky, které působí jednak mechanicky a jednak díky přítomnosti enzymů zabraňují či zmírňují tvorbu plaku a zubního kamene a také odstraňují nepříjemný zápach z tlamy. Novinkou jsou roztoky ,které se přidávají do pití nebo přídavky stravy obsahující např. semena eukalyptu, petržele a skořicový olej. Ty působí obdobně jako žvýkací doplňky. Preventivně lze podávat tyto pamlsky i několikrát denně. Čištění, například kartáčkem, doporučujeme minimálně třikrát týdně, ale pokud ho zvíře snáší dobře, lze je provádět denně.

Kvalitu chrupu doporučuji nechat kontrolovat veterinárním lékařem minimálně jedenkrát ročně. U problémových zvířat s nemožností domácího čistění chrupu či abnormální tvorbou zubního plaku a kamene je nutné provést odstranění ultrazvukem s následným ošetřením či vytržením poškozených, uvolněných zubů nebo zubů s kazem. Důležitá je také „pozákroková“ péče o poškozené zánětlivé dásně, a to pomocí léků specifických pro dutinu ústní, masážních hojivých gelů či roztoků na výplachy.

Na závěr bych zdůraznil, že čím trpělivější a kvalitnější je preventivní péče o chrup psa a kočky doma, tím menší je nutnost zákroku u veterinárního lékaře.

Své otázky můžete posílat na zdenek.plachy@denik.cz, do předmětu zprávy napište slovo VETERINÁŘ. V některém z příštích dílů najdete odpověď odborníka.