Máte nějaké domácí zvířátko a zdá se vám, že na tom není zdravotně úplně ideálně?

Zeptejte se profesionálních veterinářů, jak mu zajistit spokojený život a uchránit ho před nemocemi a dalšími problémy. Poradí vám zkušení odborníci. Lékaři s letitou praxí budou odpovídat každé úterý na vaše dotazy. Vysvětlí, co dělat, čeho se vyvarovat a jak pomoci.

Více o rubrice čtěte
v souvisejících článcích vpravo!

Dotaz:

Je potřeba nějak asistovat u porodu štěňat? Může člověk nějak pomoci ke snazšímu porodu? Jak se v takové situaci zachovat a co udělat, když už jsou mláďata na světě?
K. Veselý

Odpovídá MVDr. Josef Mašek

z Veterinárního zařízení Postoloprty

O chovu a odchovu psů je napsána spousta literatury, určené pro budoucí chovatele. Totéž platí i pro odchov koček a jiných druhů zvířat. Proto se v odpovědi zaměřím spíše na praktické informace. Délka gravidity u fen, ale i ostatních druhů je kdekoliv dohledatelná, takže přejdu rovnou k fázím porodu a možností asistence.

Pokud máte doma fenku před porodem a znáte datum předpokládaného porodu, pak je vhodné jí zhruba od 58. dne gravidity dvakrát denně měřit teplotu v konečníku. Je na to možné používat běžný digitální teploměr. Pokud dojde k poklesu teploty až o jeden stupeň, pak lze předpokládat porod do 24 hodin. Pro chovatele je důležitá fáze uvolnění plodové vody, kdy začíná samotná fáze porodu během něhož již fena zpravidla vytlačuje štěňata v plodových obalech.

Pokud fena porodí štěně v plodovém obalu a nemá tendenci ho samostatně mláděte zbavit, pak je třeba pomoci kvůi uvolnění dýchacích cest. Po odstranění obalů je možné osušit povrch štěněte a odsát plodovou vodu pomocí dětské odsávačky nebo dlouhé hadičky (která zabrání vdechnutí plodových vod ošetřovatelem).

Pupečník je možné ponechat klidně i 3-5 cm od pupku a v případě výraznějšího krvácení je doporučeno podvázat pupečník nitkou. Předtím vám mohu poradit vytlačit zbytek krve z pupečníku, neboť se tím zabrání možné infekci pupečního pahýlu, který se pak stane zdrojem infekce v prvních dnech života štěňat. Dezinfekce pupku a držení štěňat v čistém (nemusí být sterilní) prostředí snižuje poporodní úmrtnost.

Pokud nedojde i přes snahu feny k porodu štěněte do jedné hodiny od odtoku plodové vody, je třeba volat nebo navštívit veterinárního lékaře, který umí posoudit stav probíhajícího porodu a rozhodnout o nutnosti zákroku. Chovatel velmi těžko posoudí stav štěňat ještě nenarozených a stav porodních cest feny. Komplikované porody se ve větší míře vyskytují u prvorodiček nebo naopak u fen starých, dále u fen malých plemen a u plemen brachycephalických (např. anglický buldok, francouzský buldoček, mops, shit-zu) a u máločetných nebo naopak mnohočetných porodů.

Délka porodu může být u feny řádově hodinu, ale také klidně 10 hodin a přesto může jít o naprosto fyziologický porod. Důležitý je především stav feny během porodu, kdy je nutné jí nabízet dostatečné množství tekutin (potravu zpravidla nepřijímají) a při delším porodu bych doporučil krátkodobé venčení pro uvolnění stresu. Zároveň je vhodné přikládat již narozená štěňata ke strukům pro zajištění časného napojení mlezivem a zároveň se tím uvolňuje hormon oxytocin, který má vliv na kontrakce dělohy a urychluje se tak porod. Ten je ukončen vytlačením posledního štěněte, kdy se fena začne intenzivně čistit, ustoupí kontrakce a fena v klidu nechává štěňata sát.

Ve všech fázích porodu může dojít k nějaké komplikaci, která je pro chovatele neřešitelná a pokud si nedokáže poradit, je vhodné situaci konzultovat se svým veterinářem. Pokud je dokonce porod plánovaný, pak bych doporučoval obeznámit svého veterináře o budoucím porodu, a to především v případech výše uvedených. Vždy je třeba si uvědomit, že asistence při porodu v ordinacích je na jednu stranu stresující pro rodící fenu, ale na druhou stranu je možné asistovanou fenu medikovat infuzní terapií pro zajištění dostatečné hydratace a zároveň podávat uterotonika, vápenaté ionty atd. V případě, kdy není možné porod řešit konzervativně, přistoupí se k chirurgickému ukončení porodu císařským řezem.

Obdobně porod probíhá i u koček. Jsou velmi citlivé na klid během porodu a teprve v případech, kdy už si „neví rady“, začnou vyhledávat pomoc u svého majitele. U nich jsou možnosti asistovaného porodu velmi omezené a bez zobrazovacích metod nemáme ani možnost posoudit stav koťat v porodních cestách.

Ukončení porodu císařským řezem je indikováno vždy, když není možné porodit mláďata přirozenou cestou nebo je porod pro matku a její mláďata nebezpečný, nebo z důvodu chovatelských. V každém případě mohu za sebe říci, že tento zákrok je proveditelný dokonce i u osmáků s opakovanou následnou graviditou.

Na závěr bych jen připomenul, že na zdravý vývoj plodů a úspěšný porod má vliv také výživa a při dnešních možnostech komerčních diet není nic snazšího, než týden před porodem postupně přejít na krmení pro štěňata a kojící feny (kočky), které dokáže ve velké míře zabránit i eklampsii (nedostatek vápníku) zhruba 10.-14. den po porodu kvůli jeho nadměrného uvolňování do mléka. Navíc toto krmení bude i prvním zdrojem pevné stravy pro narozená mláďata.

Své otázky můžete posílat na zdenek.plachy@denik.cz, do předmětu zprávy napište slovo VETERINÁŘ. V některém z příštích dílů najdete odpověď odborníka.