Máte nějaké domácí zvířátko a zdá se vám, že na tom není zdravotně úplně ideálně?

Zeptejte se profesionálních veterinářů, jak mu zajistit spokojený život a uchránit ho před nemocemi a dalšími problémy. Poradí vám zkušení odborníci. Lékaři s letitou praxí budou odpovídat každé úterý na vaše dotazy. Vysvětlí, co dělat, čeho se vyvarovat a jak pomoci.

Předchozí díly rubriky najdete v souvisejících článcích vpravo!

Dotaz:

Potřebuje had nějakou veterinární péči, například nějaké očkování či preventivní prohlídky? Nebo stačí dát do terária a řádně se o něj starat? Mám na mysli neškodnou užovku nebo korálovku.
Jaroslav Fiala

Odpovídá MVDr. Břetislav Frýba

z veterinární ambulance v Žatci


Při koupi nového zvířete - hada, ještěra či jiného exotického tvora, je třeba si v prvé řadě uvědomit, zda jsme schopni mu vytvořit odpovídající podmínky k životu. Dostatečně velký prostor, kvalitně ošetřovatelný, s dostatečnou vlhkostí, teplotou, délkou a intenzitou osvětlení a dalším vybavením (podestýlka, kameny, větve, úkryty, vodní plocha) odpovídajícím fyziologickým potřebám nového chovance. Důležité je i zohlednit velikostní poměry mláděte a posléze dospělého plaza. Předejdeme tak nepříjemným překvapením, kdy z 50centimetrového hroznýška za 5 let vyroste dvoumetrový had, který se nevejde do našeho terária a navíc má zcela jiné nároky na ošetřování a krmení než před několika lety.

Zásadní otázkou při koupi nového jedince je, odkud pochází. To souvisí i s pozdější možnou návštěvou veterinárního lékaře. Zvíře pocházející z volné přírody má svá specifika - prokazatelně větší výskyt zevních i vnitřních parazitů (roztočů, klíšťat, prvoků, červů), zvýšenou náchylnost k stresovým stavům díky transportu a manipulaci. S tím souvisí snadnější propuknutí akutních onemocnění. Naproti tomu u zvířete odchovaného v zajetí je předpoklad, že výskyt parazitů by měl být menší (ale také na to nemůžeme spoléhat stoprocentně!), také odolnost vůči stresům za přítomnosti člověka je evidentně lepší, naopak reakce na nevhodné změny prostředí (teplotu, vlhkost) jsou mnohem intenzivnější a takové zvíře snadněji onemocní virovou, bakteriální či plísňovou chorobou, často související s metabolickými poruchami díky nevhodně složené krmné dávce či druhu krmiva.

Laik a někdy i zkušenější chovatel není schopen při zevní prohlídce zcela odhadnout zdravotní stav vybraného zvířete, pak doporučuji velice brzy navštívit veterinárního lékaře a nechat chovance preventivně vyšetřit. Nezapomeňte přinést trus na parazitární vyšetření!

Při koupi doporučuji nebrat jedince s evidentním poraněním pokožky, nedostatečně a nekvalitně svléknutou starou kůží (pozor na různé typy svlékání - hadi svlek vcelku, ještěři v cárech), s nálepy a uzavřením dýchacích otvorů, znečištěním a změnami či deformitami na viditelných částech tlamky, znečištěným řitním otvorem, deformitami páteře, končetin a ocasu. Víc není většinou kupující schopen posoudit.

Doma je pak důležité umístit zvíře do připraveného a vhodně zařízeného terária a umožnit mu klidnou adaptaci na nové prostředí. Pozorování jeho chování, příjmu potravy, vyměšování a pohybu po teráriu je samozřejmostí. Doporučuji vést si orientační záznamy (deník) o chování vašeho zvířete - zaznamenejte svlékání, příjem potravy, vyměšování, snůšku vajíček, období nechutenství, zimního spánku, onemocnění, abnormální projevy chování a tak dále. Cenné jsou také informace o úrovni vytápění terária, vlhkosti, umístění světelných zdrojů či úkrytů. To vše vám i následně veterinárnímu lékaři usnadní určit projevy onemocnění, diagnózu a doporučit pak vhodnou léčbu či opatření vedoucí ke kvalitnímu životu vámi chovaného zvířete.

Na závěr bych chtěl upozornit, že chov celé řady plazů podléhá určitým předpisům o chovu exotických, chráněných a také nebezpečných zvířat. Takže je dobré se ještě před koupí nového zvířete informovat o těchto zákonných ustanoveních a vyhnout se tak nepříjemnostem spojených s následným dokladováním odkud zvíře pochází a zda máme vůbec povolení k chovu takového jedince. Jistě vám rád poradí soukromý veterinární lékař, pracovník státní veterinární správy či odboru životního prostředí příslušného městského úřadu. Také certifikát, popř. tzv. CITES, o původu prodávaného zvířete by měl být při prodeji samozřejmostí.

Své otázky můžete posílat na zdenek.plachy@denik.cz, do předmětu zprávy napište slovo VETERINÁŘ. V některém z příštích dílů najdete odpověď odborníka.