Máte nějaké domácí zvířátko a zdá se vám, že na tom není zdravotně úplně ideálně?

Zeptejte se profesionálních veterinářů, jak mu zajistit spokojený život a uchránit ho před nemocemi a dalšími problémy. Poradí vám zkušení odborníci. Lékaři s letitou praxí budou odpovídat každé úterý na vaše dotazy. Vysvětlí, co dělat, čeho se vyvarovat a jak pomoci.

Více o rubrice čtěte
v souvisejících článcích vpravo!

Dotaz:

Mám pětiletou vodní želvu nádhernou. Poslední dobou se mi zdá apatická a nemá chuť k jídlu. Má trochu nateklé oči. Dříve jsem ji krmila každý druhý den, dostávala jak rybí maso, tak přímo krmivo pro želvy. Teď se nají jednou týdně. Nechybí jí třeba nějaké vitamíny, není nemocná?

Miroslava S., Louny

Odpovídá MVDr. Josef Mašek

z Veterinárního zařízení Postoloprty

V tomto případě se pravděpodobně skutečně bude jednat o hypovitaminózu, tedy nedostatek vitaminu. Vzhledem k anamnestickým údajům, které jsem získal z vaší otázky, se bude jednat o nedostatek vitamínu A. Zpravidla je tato hypovitaminóza spojená i s nedostatkem vitaminu D a některých stopových prvků.

Vodní želvy jsou všeobecně velmi náchylné na metabolická onemocnění z nedostatku nebo nadbytku živin. Ve vašem případě je z hlediska prognózy velmi důležitý parametr barvy sliznic v dutině ústní u želvičky. Pokud je alespoň trochu narůžovělá, pak se to dá bez velkých obtíží zvládnout změnou dietního režimu a doplňkem chybějících vitamínů v potravě. V případě, že je sliznice hodně světlá, pak již není jiná cesta, než podat vitamíny injekční formou, neboť v tomto okamžiku většinou želvy nepřijímají potravu. Jednak je to dáno erozemi na sliznici a především pak výrazným otokem očí, který je vyvolán nadměrnou tvorbou a uvolňováním buněk očních víček spojené se sekundární bakteriální infekcí a s tím spojenou špatnou viditelností. Takto postižené oči je nutné ošetřovat pravidelným vyplachováním fyziologickým roztokem z obsahem vodného roztoku antibiotika.

Pokud bych vám měl doporučit, tak granulky prodávané jako výživa pro vodní želvy berte jako doplněk stravy, tedy něco pro zpestření, a v žádném případě to nepovažujte za základ krmené dávky pro želvu. Želva nádherná patří mezi masožravé želvy a jejich strava je závislá na obsahu bílkovin, ale i adekvátním přísunu minerálních látek a vitamínů. Proto strava musí být pestrá. Jako příklad uvedu podávání mraženého hovězího srdce, ryb (sladkovodní i rybí filety bez úprav), žížal, nítěnek, moučných červů, ale třeba je možné použít i akvarijní rybky, které jsou nějak handicapované. Občas je možné podat jako rostlinnou složku potravy kousek salátu. Vzhledem k tomu, že jsou chovány většinou bez přímého přístupu na sluneční světlo, je nutné jim k potravě přidávat vitamíny a minerály formou doplňků. Prodávají se pod různými označeními ve specializovaných prodejnách nebo lze využít i léky prodávané pro ptáky nebo malé děti.

Pokud se vám nepodaří zlepšit zdravotní stav želvičky, tak můžete navštívit svého veterináře nebo se zastavit u nás v ordinaci v Postoloprtech.

Své otázky můžete posílat na zdenek.plachy@denik.cz, do předmětu zprávy napište slovo VETERINÁŘ. V některém z příštích dílů najdete odpověď odborníka.