Máte nějaké domácí zvířátko a zdá se vám, že na tom není zdravotně úplně ideálně?

Zeptejte se profesionálních veterinářů, jak mu zajistit spokojený život a uchránit ho před nemocemi a dalšími problémy. Poradí vám zkušení odborníci. Lékaři s letitou praxí budou odpovídat každé úterý na vaše dotazy. Vysvětlí, co dělat, čeho se vyvarovat a jak pomoci.

Předchozí díly rubriky
najdete v souvisejících článcích vpravo!

Dotaz:

Dobrý den, vždy když se oteplí, má náš pes problémy se zvracením. Venku žere trávu, doma ji pak vyzvrátí. Nechybí mu něco?
R. Dlouhý

Odpovídá MVDr. Josef Mašek

z Veterinárního zařízení Postoloprty

Příčin zvracení u psů a koček je spousta a vzhledem k charakteru utváření vstupu jícnu do žaludku jim to nečiní ani příliš velké obtíže. Snad jen pro zajímavost – u koní je tomu přesně naopak. U nich se se zvracením nesetkáme. Pokud by k tomu došlo, tak je to pouze ve spojitosti s prasknutím stěny žaludku.

Ovšem souvislost oteplení a konzumace trávy ze strany Vašeho psa mi přijde minimálně zajímavá. Zvracení, které poté následuje, bude pravděpodobně v důsledku požírání trávy za účelem snížení nadměrné kyselosti žaludečního obsahu. Možná by tato souvislost korespondovala s výskytem nějakého alergenu, ale pravděpodobně bych veškerou možnou diagnostiku rád probral do větších detailů a souvislostí, protože na tuto otázku skutečně nelze jednoduše odpovědět ani Vás někam nasměrovat.

Máte-li důvěru ke svému veterináři, zkuste tento problém probrat s ním. S takto nastoleným dotazem jsem se ještě nesetkal a je škoda, že se více nezmiňujete o charakteru výživy psa, jeho způsob života, plemeni, atd. Všechno jsou to záležitosti anamnestických údajů, o kterých už jsem se ve svých odpovědích vícekrát zmiňoval.

Své otázky můžete posílat na zdenek.plachy@denik.cz, do předmětu zprávy napište slovo VETERINÁŘ. V některém z příštích dílů najdete odpověď odborníka.