Máte nějaké domácí zvířátko a zdá se vám, že na tom není zdravotně úplně ideálně?

Zeptejte se profesionálních veterinářů, jak mu zajistit spokojený život a uchránit ho před nemocemi a dalšími problémy. Poradí vám zkušení odborníci. Lékaři s letitou praxí budou odpovídat každé úterý na vaše dotazy. Vysvětlí, co dělat, čeho se vyvarovat a jak pomoci.

Předchozí díly rubriky
najdete v souvisejících článcích vpravo!

Dotaz:

Potřebuji poradit ohledně mé roční fenky. Je 3 měsíce po kastraci. Před měsícem se jí objevily krystalky v moči. Často si lízala genitálie, močila normálně bez problému, ale měla trochu výtok. Byla léčena antibiotiky a asi 3 týdny bylo vše v pořádku. Nyní mi připadá, že se to opět vrací. Samozřejmě na veterinu se s ní chystám, ale chtěla bych znát více názorů. Chystám se jí změnit stravu. Vím, že existují různé druhy suchých krmiv, zaměřených na tyto problémy. Chtěla bych pro ni nějaký vitamínový přípravek, který zabraňuje tvorbě močových potíží. Existuje něco takového? Poradil byste mi?
Natálie Smolková

Odpovídá MVDr. Josef Mašek

z Veterinárního zařízení Postoloprty

Vaše otázka by mohla zajímat daleko širší spektrum čtenářů, protože onemocnění dolních močových cest zahrnující močový měchýř a močovody je vděčné z hlediska návštěvnosti klientů v ordinaci. Spíše se s tímto onemocněním setkávám u kastrovaných koček a kocourů žijících v domácnosti a krmených nevhodnou stravou, ale ani u fenek to nemusí být výjimkou.

S tímto problémem se setkávám spíše u malých plemen a speciálně bišonků, WHW terierů a maltézských pinčů. Samozřejmě nic není pravidlo, ale je třeba zdůraznit, že výživa je alfa a omega všech obtíží, které mohou vzniknout. To, že je vaše fenka po kastraci, asi nebude příčinou, snad jen jste mohla upřesnit, o jaký typ sedimentu se jednalo.

U psů i koček se vyskytují tzv. struvity, oxaláty, uráty a různé jejich poměrové kombinace. Všechny mají podobný vznik, kde na začátku je zánět močového měchýře různého stupně s uvolňováním buněk a v součinnosti s bakteriálními enzymy a mnoha dalšími faktory (výživa, pH moče, atd.) dochází k tvorbě močového sedimentu, písku nebo i urolitů, tedy močových konkrementů.

Výtok z pochvy může vycházet ze zbytku krčku děložního, z močových cest nebo i ze samotné pochvy. Je to dobře rozlišitelné cytologickým vyšetřením a stanovení typu sedimentu pomocí mikroskopického vyšetření močového sedimentu.

Pokud má vaše fenka recidivující obtíže, pak by stálo za to při každém vyšetření moče orientačně stanovit pH, přítomnost krve v moči a sedimentu. Byl by vhodný i odběr moče na bakteriologickou kultivaci, protože léčba onemocnění dolních močových cest antibiotiky může trvat i několik týdnů a je tedy nutné, aby byla co nejpřesnější vůči konkrétní bakteriální infekci. Komerční diety v různém stupni udržují pH moče psa mezi 6,5 - 6,8, ale klinické diety za účelem podpory léčby dolních močových cest a jejich prevence to zajišťují při 100% krmení zcela bezpečně. Je tedy na zváženou, jestli zkoušet krmení lisované za studena nebo raději vyzkoušet klinickou dietu pro prevenci recidivy onemocnění. Tuto dietu vám od různých výrobců může nabídnout veterinární lékař. Potravní doplňky, které by dokázaly nahradit tuto klinickou dietu, mi nejsou známy a pochybuji, že by vůbec měli nějaký efekt, pokud by se podávaly k běžnému krmení granulovanou, konzervovanou nebo vařenou stravou. Nemohu jmenovat konkrétní výrobce, ale každý veterinář věnující se praxi malých zvířat vám určitě rád poradí.

Své otázky můžete posílat na zdenek.plachy@denik.cz, do předmětu zprávy napište slovo VETERINÁŘ. V některém z příštích dílů najdete odpověď odborníka.