Devatenáct stožárů větrných elektráren, které měly vyrůst už letos na podzim mezi obcemi Kryry, Vroutek a Očihov na Podbořansku, nakonec stát nebude.

Investor Viventy česká se nedohodl se společností ČEZ.

Park větrných elektráren na Podbořansku nevyroste, přestože už byl stanoven i začátek výstavby. Elektrárny se měly začít stavět na podzim letošního roku nebo na jaře 2009. „Společnost Viventy česká se nedohodla s firmou ČEZ,“ sdělil na dotaz Deníku hlavní důvod nezdaru projektu starosta Kryr Miroslav Brda.

ČEZ chtěl napojit elektrárny až v desítky kilometrů vzdáleném Výškově. „Investor se chtěl napojit na rozvodnou síť u trafostanice v Podbořanech, ČEZ ale trvá na tom, že to musí být až u rozvodny ve Výškově. To by se ale společnosti nevyplatilo, stálo by ji to několik set milionů korun,“ tvrdí kryrský starosta.

Podle jeho slov společnost Viventy česká projekt výstavby parku větrných elektráren přerušila. Vroutek, Očihov i Kryry tak mohou zapomenout také na miliony, které měly získat jako kompenzaci za souhlas s výstavbou stožárů. Za každý stožár měly obce získat 1,2 milionu korun. „Žádné peníze nedostaneme. Chtěli jsme za ně opravit některé komunikace a hlavně nakoupit novou techniku,“ pokračoval Miroslav Brda.

Komunikace ani nová technika hned tak nebude. „Peníze v rozpočtu nemáme, všechny tyto akce musíme zatím odložit,“ mrzí kryrského starostu. V okolí obcí Kryry, Očihov a Vroutek chtěla firma Viventy česká postavit celkem devatenáct větrných elektráren. Měly být 105 metrů vysoké, s rotorem se třemi listy, každý měl být 44 metrů dlouhý. Každý kolos vážící 379 tun měl mít výkon tři megawatty, všech devatenáct stožárů by tedy mělo výkon 57 megawatt.