Budou stát u Peruce na Lounsku stožáry větrných elektrárnách, nebo ne?

O tom rozhodnou občané Peruce a Černochova v anketě. Vedení městyse přislíbilo, že se bude řídit názorem občanů.

Větrné elektrárny chce opět stavět společnost Viventy česká. Na jaře roku 2006 se přitom většina lidí, kteří hlasovali v tamním referendu, vyslovili proti výstavbě. Referendum bylo tenkrát neplatné, protože nepřišel dostatečný počet občanů.

Tentokrát se uvažuje i o jiném území. Třináct větrníků by mělo vyrůst v katastrálním území Černochov a Peruc směrem na Evaň. Místo v referendu se lidé budou vyjadřovat v anketě. „Občané se mohou vyjádřit, zda souhlasí s výstavbou či nikoliv v anketních lístcích, které dostanou do svých schránek. Anketa potrvá do pátku 16. května. Budeme se řídit názorem většiny občanů,“ uvedl na dotaz Deníku starosta městyse Antonín Lanc.

Odpůrci větrníků chtějí jasná pravidla hlasování a více informací. „Pokud bude opravdu hlasování formou ankety, je potřeba stanovit jasná pravidla a zamezit manipulaci s hlasy. Je potřeba předejít tomu, aby jeden občan vyplnil a odevzdal lístek vícekrát. Chybí také informace o větrnících. Mluvilo se o 19 větrných elektrárnách, teď jich je jenom třináct. Neví se, kde přesně budou větrníky stát. Měla by proběhnout informační schůzka s investorem výstavby a občany,“ uvedl Jan Vnouček, který vydal informační leták Perucké vrtule.

Větrné elektrárny by přinesly městysi několik desítek milionů korun. „Za každou větrnou elektrárnu bychom dostali tři miliony korun. Finanční prostředky by šly do rozvoje městyse,“ dodal starosta.