Třináct větrníků v katastrálním území Černochov a Peruc směrem na Evaň, které plánovala postavit společnost Viventy česká, stát nebude.

Peručtí zastupitelé ve středu 18. června zrušili své dřívější rozhodnutí, kdy s výstavbou souhlasili. Vyslyšeli tak názor většiny obyvatel Peruce a Černochova, kteří větrné elektrárny nechtějí.

Proti větrníkům se v anonymní anketě, která se uskutečnila v první polovině června, postavilo celkem 349 občanů Peruce a Černochova. Pouze sto čtyřicet čtyři občanů souhlasilo s výstavbou. Vedení městyse považovalo výsledky ankety za závazné.

Městys přijde o desítky milionů korun. Za každou elektrárnu společnost nabízela městysi tři miliony korun. „Nepůjdeme proti rozhodnutí občanů. Ukončili jsme další jednání se společností,“ uvedl již dříve starosta Peruce Antonín Lanc.

O větrných elektrárnách u Peruce se diskutuje již několik let. Na jaře roku 2006 se lidé postavili proti výstavbě v tamním referendu, které bylo ovšem neplatné, protože nepřišel dostatečný počet občanů. Proto se městys rozhodl referendum tentokrát neopakovat. Odpůrcům větrných elektráren se hlavně nelíbilo to, že vysoké stožáry by navždy změnily ráz krajiny s jedinečnými vyhlídkami na České středohoří.