Například v Ročově na Lounsku se zastupitelé na své první schůzi na novém vedení městyse neshodli. „Nikdo zvolený nebyl. Termín druhé schůze jsme zatím nestanovili, ze zákona na to jsou tři měsíce. Bude samozřejmě dřív, předpokládám, že někdy na přelomu listopadu a prosince,“ sdělila starostka Ivana Vlachová.

Situace v Ročově je napjatá dlouhodobě. V říjnových volbách tam vyhrála ČSSD, v patnáctičlenném zastupitelstvu obsadila sedm mandátů. Další alespoň jeden hlas pro vytvoření většinové koalice se jí však sehnat nepodařilo. V zastupitelstvu usedli ještě lidé z ODS a dvou nezávislých kandidátek.

Naopak jinde na Lounsku už mají o svých starostech jasno. Lenešice i dál povede starosta Leoš Procházka a místostarosta Tomáš Čáka, v Dobroměřicích zůstávají starostka Ivana Sihlovcová a místostarosta Josef Vilhelm. V Cítolibech pokračuje ve funkci starosta Petr Jindřich, jeho zástupcem se místo Zdeňka Borla stal Petr Novák.

Nové vedení mají v Černčicích u Loun. Bývalý starosta Jindřich Šus ve volbách už nekandidoval, ve funkci ho nahradil Vladimír Paleček. Změna je i na postu místostarosty - Jana Ogiegla vystřídal Petr Ondráček. V komunálních volbách kandidovala v Černčicích čtyři uskupení, všechna se do patnáctičlenného zastupitelstva dostala. Volba nového starosty i místostarosty, stejně tak jako tří dalších radních, byla ale jednoznačná.

Také na Žatecku starostové většinou zůstávají. Například v Liběšicích, které 20 let vede Petr Valenta. „Chtěli bychom pokračovat v opravách komunikací a začít řešit odkanalizování obcí. Také před námi stojí přestavba bývalého zdravotního střediska, které obec koupila, na čtyři byty. V části obecního úřadu bychom chtěli vybudovat novou ordinaci pro praktického lékaře a následně ji bezplatně pronajmout,“ nastínil plány na další čtyři roky Petr Valenta. Jeho zástupkyní se stala Hana Zárubová, minulý místostarosta se odstěhoval.

Změna naopak přišla v Novém Sedle. Skončil starosta Petr Sýkora, jehož kandidátka nezávislých získala v devítičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty, konkurenční o jeden víc. Z řad vítězné kandidátky je nový starosta Jaroslav Zídek a místostarosta Kamil Dostál.

Z účetní starostkou

Dopředu deklarovaná změna nastala v Deštnici. Dlouholetou starostku Martinu Bartošovou, která ve volbách už nekandidovala, vystřídala ve funkci Lucie Vokurková. Ta posledních 11 let pracovala na obecním úřadě jako účetní. „Čekají nás dvě větší investiční akce. Rekonstrukce střechy na kulturním domě a práce spojené s pokládkou vedení nízkého napětí do země. Musíme zároveň řešit obecní veřejné osvětlení,“ sdělila nová starostka. Zastupitelé zvolili místostarostou Deštnice Luďka Pettricha.