Bylo teplé letní odpoledne, začátek prázdnin, městečko odpočívalo po práci v horkém dni. Náhle se náměstím rozlehl rachot a zvedla se mračna prachu. Věž kostela ze 13. století, vysoká asi dvacet metrů, se kolem 16. hodiny sesula k zemi.

Psal se 3. červenec roku 2008, událost se stala v Lenešicích u Loun. Štěstím v nečekané situaci bylo, že i když v kostele běžně probíhaly koncerty a mše, v době havárie se v prostorách památky zrovna nikdo nenacházel, a tak nikdo nebyl zraněn. Kostel se od té doby snaží obnovit nadšenci z Lenešického okrašlovacího spolku. Práce pokračují i dosud, více než devět let po události. Na místě vyrůstá nová věž. Zatím však nemá střechu.

"Obnova kostela potrvá ještě minimálně pět let," odhaduje Zdeněk Plaček, předseda Lenešického okrašlovacího spolku, což je neziskové občanské sdružení. "Na záchraně kostela pracujeme od roku 2008, kdy věž spadla. Koordinujeme potřebné práce, objednáváme stavební firmy, sháníme finance potřebné na obnovu památky," upřesnil.

Tak vypadal kostel těsně po zřícení v roce 2008:

Fotogalerie: Z kostela v Lenešicích zbyla hroma sutin

tak v roce 2011:

Fotogalerie: Obnova kostela sv. Šimona a Judy v Lenešicích

a při opravách v roce 2012:

Fotogalerie: Práce na opravě kostela v Lenešicích pokročily

Podle jeho odhadů bylo do záchrany kostela postupně investováno už sedm milionů korun. Další peníze k dokončení však ještě chybějí. "Finanční prostředky přicházejí z různých zdrojů. Nejvíce jich dává ministerstvo kultury, obec Lenešice, římskokatolická církev, Purkyňova nadace a také krajský úřad. Řadu drobnějších příspěvků poskytli také dobrovolní dárci - občané nebo firmy. Moc všem děkujeme," říká Zdeněk Plaček.

Každý rok podle něj do stavby směřuje přibližně 700 - 800 tisíc korun. Věž nyní od letošního léta staví firma PP stavby z nedalekého Jimlína. Předtím záchranné práce prováděla jiná stavební firma, ale ta se postupně dostala do finančních potíží a skončila v insolvenci. V Lenešicích na kostele zcela přestala pracovat a v roce 2016 se růst věže zastavil. Až letos byly práce na stavbě znovu obnoveny.

close Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích, jak vypadal nedlouho před zřícením. info Zdroj: Ladislav Bába zoom_in

Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích, jak vypadal nedlouho před zřícením.  Foto: Ladislav Bába

Věž už je nyní docela vysoká a má vyrůst do zimy, avšak zastřešení bude mít jen provizorní. "Zdi věže budou hotové až po římsu. Otázkou je, kdy bude na věž nasazena báň. Tu ještě ani nemáme. Bude stát přes jeden milion korun. Peníze na ni zatím sháníme. Ale věřím, že budeme úspěšní a celý kostel bude dokončen nejpozději do roku 2022," upřesnil Zdeněk Plaček, který jinak pracuje v Praze jako specialista řízení telekomunikačních sítí.

Věž je stavebně oddělena od zbytku kostela a jeho prostory tedy i během stavby mohou sloužit veřejnosti. Loď kostela se využívá ke mším, na začátku listopadu v ní proběhl také koncert - nocturno hudby starých mistrů.

Aktivity občanského sdružení směřující k záchraně kostela oceňuje i Obecní úřad Lenešice. "Jako starosta mám samozřejmě radost, že máme v obci takové nadšené lidi a že se díky nim daří obnovit významnou památku. Věž kostela nyní doslova roste před očima a každý může vidět, jak záchrana kostela pěkně pokračuje," chválí starosta Lenešic Leoš Procházka.

Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích pochází už ze 13. století a od roku 1958 je chráněnou kulturní památkou dříve Československé a nyní České republiky. V 16., 17. a 19. století byl stavebně upravován. Poslední rekonstrukce však zřejmě narušila statiku věže, což byla podle odborníků nejpravděpodobnější příčina jejího zřícení v roce 2008.