Ve věznici v Novém Sedle na Žatecku pracují někteří odsouzení na zahradě.

Jako zahrada se tam využívá už tři roky velký prostor uvnitř areálu. „Na zahradu chodí pracovat odsouzení, kteří navštěvují zahradnický kroužek a dále odsouzení ze specializovaného oddělení, kteří plní terapeutický program, ve kterém mají pracovní terapii,“ uvedla Alžběta Nováková z věznice Nové Sedlo.

Odsouzení pod dohledem pedagogů volného času Jiřího Ladýře a Jiřího Nováka již v lednu a únoru v určené místnosti připravují sadbu rajčat, paprik a okurek. „Jakmile je sadba připravena, odnesou ji na zahradu do skleníků, jeden z nich je vyhřívaný. V případě příznivého počasí vysazují připravenou sadbu do fóliovníků a na záhony,“ dodala.

V jedné části zahrady se pěstuje zelenina, v druhé odsouzení upravují terén. „Je tam malý biotop. V něm je dostatek vody, ve kterém žijí vodní živočichové a kachny, které vyvedly mláďata. V okolí rostou vodní rostliny, odsouzení tam upravili cestičky a vytvořili lávku. Upravili tam také skalku a vysadili keře,“ popsala A. Nováková.

Ze zahrady už odsouzení vězni sklidili nemalé množství ovoce a zeleniny. Například to bylo asi 160 kilogramů jahod, dále hlávkový salát, salátové okurky, kedlubny, kapustu, cukety, cibuli a také česnek. „Větší část sklizené zeleniny jde do kuchyně. Menší část se předává sociální pracovnici Renatě Černé, která vede ve věznici aktivitu zdravý životní styl, ve které se odsouzení učí chystat jednoduchá jídla,“ vysvětlila A. Nováková.

Někteří z odsouzených na zahradě nikdy nepracovali. „Smysluplně zaplní čas a odvedou práci, která je potom těší. Někteří raději pracují na záhonech a ve sklenících, jiní se věnují úpravě terénu nebo práci na skalce, jiná skupina opravuje nářadí. Odvedli velký kus práce, zahrada se stále udržuje a dále upravuje,“ dodala.