Za čtyři měsíce by mělo v Drahonicích u Lubence na Podbořansku ukončit provoz detenční zařízení pro nelegální migranty. Od ministerstva spravedlnosti má areál propůjčený ministerstvo vnitra, co v něm bude dál, zatím není rozhodnuto.

Nejčastěji se mluví o tom, že by se tam měla vrátit mužská věznice. Ta tam ukončila po desítkách let provoz v roce 2013. O znovu zřízení věznice v Drahonicích ale dosud prý rozhodnuto nebylo. „Předpoklad je, že nám objekt v Drahonicích ministerstvo vnitra vrátí na konci letošního roku. Budoucnost objektu je předmětem jednání. Zřídit v něm opět věznici je jedna z možných variant," sdělila Deníku Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby ČR.

Prezidentská amnestie

Věznice v Drahonicích se uzavřela na jaře 2013, kdy z ní byla po prezidentské amnestii propuštěna zhruba polovina odsouzených mužů. Odsouzených výrazně ubylo také v ostatních věznicích v ČR.

Za uplynulé tři roky se ale počty vězněných zase výrazně zvýšily a české věznice jsou aktuálně naplněné ze 107 procent své kapacity. V současné době proto Vězeňská služba ČR hledá nové prostory. „Vězeňská služba má vytipováno několik věznic, které disponují pozemky vhodnými k výstavbě nových ubytovacích kapacit. Vše je ve fázi jednání a příprav, proto zatím není žádoucí, abychom zmiňovali konkrétní věznice, kde toto rozšíření proběhne. Jsou vytipovány také objekty, které by případně mohly sloužit jako věznice, nicméně i v těchto případech zatím nebudeme, vzhledem k probíhajícím procesům, konkrétní. Považujeme za seriózní a slušné nejprve informovat místní samosprávu," sdělila Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby ČR.

Věznice dá lidem práci

Vedení Lubence, pod který Drahonice spadají, o záměru znovu zřídit v areálu věznici, oficiálně informováno nebylo. „Žádnou takovou informaci od vězeňské služby nemáme," řekl Jiří Chaloupecký, starosta Lubence. Znovuobnovení věznice v Drahonicích by přivítal. „Pro nás to znamená hlavně pracovní místa, ve věznici v Drahonicích pracovali desítky lidí z Lubence," řekl. Podle jeho slov byla spolupráce s věznicí dobrá, odsouzení pomáhali třeba při úklidu obce nebo s drobnými opravami.

Podobně se vyjadřují i starostové dalších obcí na Podbořansku. „Určitě by bylo dobré, aby areál byl nějak využit, aby nebyl prázdný," dodal lubenecký starosta.