Do věznic v okrese Louny se odsouzení a jejich návštěvy nejčastěji pokoušejí propašovat mobilní telefony a drogy.

Věznice proti tomu přijímají opatření, vynalézavost vězňů je ale velká. Často jsou ochotni hodně riskovat. Telefon v konzervě či drogy v botách, obojí je ve věznicích možné.

Vězni i návštěvy jsou vynalézavé. „Díky kontrolám a psům byl odhalen například mobilní telefon v originální neporušené masové konzervě domácí výroby nebo balíčky s marihuanou vpravené do podrážek bot,“ přiblížila nejkurióznější případy pašování Lenka Kunešová, tisková mluvčí Věznice Nové Sedlo.

Vězni se také snaží ukrýt předměty ve vlastním těle. „Vězni chtějí drogy či telefon pronést při vstupu do věznice, ukrývají je proto v tělních dutinách,“ pokračovala Lenka Kunešová.

Drogy v šamponu na vlasy

Také v Drahonicích se setkávají s netradičními způsoby. „Zaznamenali jsme například drogy skryté do šamponu a jiných hygienických potřeb,“ uvedl Jaromír Hykl, tiskový mluvčí Věznice Drahonice. V Novém Sedle bylo od ledna do března letošního roku nalezeno už sedm mobilů. V Drahonicích mají s pašováním menší problémy, za celý loňský rok tam byly nalezeny čtyři telefony.

„Jedním z nejběžnějších způsobů pokusu pašování do věznice je využití korespondence, hlavně balíčků,“ informoval Deník Jaromír Hykl. Pošta je proto důkladně kontrolována, kontroly probíhají také při návštěvách. „Všechny osoby vcházející do věznice procházejí detekčním rámem, věci jsou kontrolovány rentgenovým zařízením. Pokud je podezření, že osoba vchází do věznice s nepovolenými předměty, je provedena i osobní prohlídka,“ přiblížila mluvčí věznice v Novém Sedle bezpečnostní opatření s tím, že vězňům se prohlídky dělají automaticky, pokaždé také procházejí rámem.

Vězni riskují volání telefonem a „užívání si“ s drogou i přesto, že je po odhalení čeká tvrdý trest. „V případě nalezení drog či telefonu se vězni uděluje kázeňský trest, zpravidla pobyt v uzavřeném oddělení,“ informuje Lenka Kunešová. Pryč jsou pak i výhody. „Kromě kázeňského trestu vězně čeká i ztráta všech výhod, například omezení sledování televize,“ dodává Jaromír Hykl.