Ve Věznici v Novém Sedle u Žatce probíhají v těchto dnech přípravy na provoz nového učiliště. Zahájení výuky je v něm naplánováno na 1. září tohoto roku. Do této doby musí být provedeno několik úprav v budově, ve které učiliště bude sídlit.

„Protože se jedná o starou, ne zcela využitou budovu, je zapotřebí opravit sociální zařízení, tedy WC a umývárnu, ale i místnost, ve které se bude nacházet učebna. Do oprav se pustili odsouzení, kteří pod vedením vychovatele Petra Steňka svépomocí dávají prostorům nový kabát,“ sdělil František Houdek, mluvčí věznice. „Opravují stará sociální zařízení tak, aby vyhovovala veškerým hygienickým požadavkům. Upravuje se i místnost, kde bude učebna, ale i další přilehlé prostory a chodby,“ dodal.

Počátkem září v nově opravených prostorech učiliště usednou první zájemci o studium z řad odsouzených. Po dobu tří let budou studovat učební obor zahradník. Po úspěšném absolvování a složení závěrečných zkoušek obdrží odsouzení výuční list, právě v oboru zahradník. „Zatím se počítá s kapacitou 32 žáků, ale v případě zvýšeného zájmu z řad odsouzených může být počet míst do budoucna navýšen,“ řekl mluvčí věznice.

Velkým kladem pro učební obor je velká zahrada přímo v areálu věznice. V ní budou studenti učiliště provádět praktickou výuku. „Zahrada je již několik let velkou chloubou věznice a odsouzení na ní pěstují téměř všechny druhy zeleniny a různých plodin,“ vysvětlil František Houdek.

Učiliště v Novém Sedle vznikne jako pobočka odborného učiliště Věznice Vinařice na Kladensku.