Výrobky odsouzených z věznic v Novém Sedle na Žatecku a Drahonic na Podbořansku jsou od víkendu k vidění na výstavě na zámku Červený Hrádek v Jirkově na Chomutovsku. Probíhá až do konce května.

Poprvé se na zámku vězeňské práce vystavovaly v roce 2010. „Předloni nás oslovili z věznice Všehrdy. Letos tady vystavují i z Bělušic, Drahonic nebo Nového Sedla,“ uvedla Jitka Viziová z Kulturních, vzdělávacích a informačních zařízení Jirkov.

Modely, hračky i výtvory z kovu

Každá věznice se představila trochu jinými výrobky. Vězni ze Všehrd vystavují výrobky uměleckého kovářství, makety českých zámků, vojenských bunkrů nebo model Staroměstské radnice ze špejlí. Z Bělušic přivezli loutky, z Nového Sedla velké dřevěné hračky a z Drahonic vikingskou loď.

Odsouzení z věznice v Novém Sedle na Žatecku vyrobili hračky v rámci rekvalifikačního kurzu dřevovýroba. „V lednu a únoru probíhala teoretická a praktická výuka, spojená s pohovory klientů s mediátorem. Ta je nyní prakticky u konce, chystáme závěrečné zkoušky, a myslím, že se naši klienti mají rozhodně čím pochlubit,“ řekl Josef Michl, pedagog a mistr odborného výcviku věznice v Novém Sedle.

Dvě výstavy

Hračky, které tam odsouzení vyrobili, poputují do mateřských školek v okolí věznice. Ale nebude to okamžitě. „Výrobky frekventantů kurzu jsou tak perfektně propracované, až nám bylo líto je okamžitě převést z věznice rovnou do školky. Bylo proto rozhodnuto je umístit na dvě výstavy. Některé jsou vystaveny na zámku Červený Hrádek. Na mezinárodní výstavu do Polska pak poputuje jenom model letadla, který byl vyhodnocen jako nejlepší. Shodli jsme se, že za takovou práci by se nestyděl ani renomovaný truhlář,“ dodal J. Michl.

Kromě dřevovýroby zahájila věznice v Novém Sedle také kurz kovovýroba. „V 99 procentech případů nemají odsouzení žádnou kvalifikaci kromě té kriminální a kurzy jim ukazují zcela nové perspektivy,“ řekla Ivana Janatová, odborný pracovník projektu reintegrace vězňů v Novém Sedle.

„Pracovat rukama mě vždy bavilo, ale nikdy jsem nedělal žádné normální zaměstnání. Teď si myslím, že bych si dřevovýrobou dokázal vydělat na živobytí i splatit dluhy. Doufám, že venku najdu rychle nějakou práci,“ řekl jeden z frekventantů kurzu.