Vichřice, která se přehnala minulou neděli, 29. října, nad Českou republikou, napáchala značné škody i v oblasti kulturních a historických památek. Národní památkový ústav ČR odhadl celkovou škodu na 4,5 milionu korun. Problémy postihly také například oblíbený zámek Krásný Dvůr u Podbořan. V Novogotickém templu, unikátní památce s rozhlednou v zámeckém parku, se škody po řádění živlů nyní odhadují na 300 tisíc korun.

„Vichřice pravděpodobně nejprve poškodila část střešní krytiny a kvůli tomu potom do památky natekla voda. Největší škodu tedy způsobilo právě zatékání. Voda stekla až dolů do menšího kulturního sálu v památce, na stěnách máme mapy,“ upřesnila v pátek Michaela Hofmanová, kastelánka Státního zámku Krásný Dvůr.

Novogotický templ přitom nedávno prošel náročnou opravou s investicí přes 20 milionů korun. Oprava této stavby s unikátním architektonickým stylem trvala tři roky. Památka byla po rekonstrukci otevřena pro veřejnost teprve letos v červnu.

„Památka je dosud v záruce, opravu škod po vichřici si převezme dodavatelská firma. V pondělí má na místo přijet klempíř specializovaný na výškové práce a čeká ho náročný výstup a zásah na kritickém místě ve střeše v samé špičce stavby,“ uvedla kastelánka.

Tak vypadal templ po náročných opravách: 

Vichřice natropila škody také v rozlehlém zámeckém parku. „Spadlo asi patnáct stromů. V porovnání s jinými zámky a jejich parky jsme měli alespoň v tomhle štěstí, jinde bylo spadlých stromů mnohem více, i kolem stovky,“ sdělila Michaela Hofmanová. Správa zámku odklízí popadané stromy a větve průběžně vlastními silami. Nyní o víkendu bude zámecký park v Krásném Dvoře pro návštěvníky už znovu otevřen, avšak vedení zámku vybízí všechny lidi k opatrnosti. Některé dřeviny ještě stále leží spadlé přes cesty.

„V celé ČR se škody na památkách odhadují předběžně na 4,5 milionu korun. Částka se bude pravděpodobně ještě zvyšovat,“ uvedl Jan Cieslar z Národního památkového ústavu ČR. Na řadě památkových budov podle něj odlétly střešní tašky, hlášeny byly i rozbité okenní tabulky, některé památky se potýkaly s výpadky proudu. V severních Čechách podobnou škodu jako v Krásném Dvoře, cca 300 tisíc korun, zaznamenal také zámek v Libochovicích na Litoměřicku. Spadané stromy a větve přerušily provoz mnoha zámeckých parků a zahrad, mnohé zůstávají ještě i nyní nepřístupné. To se týká například dalšího oblíbeného zámku na Litoměřicku – Ploskovic, kde vichr shodil mnoho desítek stromů.