Sdružení přátel kostela sv. Martina ve Vidhosticích u Vroutku na Podbořansku ve spolupráci s majitelem Černíkova dvora připravili na sobotu 25. června varhanní koncert. Ten se bude konat ve vidhostickém kostele sv. Martina za účasti litoměřického biskupa Jana Baxanta.

Biskup vysvětí dřevěný kříž

Začátek je ve 12.30 hodin, během slavnostního koncertu biskup požehná kostelu a vysvětí nový dřevěný kříž. Koncert je pořádán jako oslava ukončení první části rekonstrukce kostela, u nějž se před 11 lety zřítila část věže. „Přijďte si poslechnout klasickou varhanní hudbu, která bude znít z nově restaurovaných varhan, jejichž stáří je odhadováno na téměř 250 let," zvou pořadatelé.

Připomeňte si: Kostel ve Vidhosticích prošel obnovou

Po skončení slavnosti bude na Černíkově dvoře ochutnávka některých domácích produktů a výrobků této rodinné firmy jako například grilovaná krůta, zabíjačkový prejt, tlačenka, jablečný mošt nebo calvados. Pokud si děti přinesou rybářský prut, mohou v rybníce chytat kapry.

Zmíněná část věže kostela se zřítila v létě v roce 2005. Pak začala celková obnova kostela. „Došlo na dostavbu věže, kostel má nová okna, vchodové dveře, nová je báň na věži, opravily se stropy na několika místech, ve věži jsou hodiny s bicím zařízením a opravy se dočkala i zeď kolem kostela," vyjmenoval František Černík starší ze zmíněného ze Sdružení přátel kostela sv. Martina.

Po zřícení začala záchrana památky

„Obnova kostela probíhala tak, jak se dařilo sehnat peníze. Ale ještě není u konce. Je potřeba ještě udělat fasádu a také chybí vnitřní výmalba," dodal F. Černík. Kostel je nicméně už plně funkční a může být veřejností využíván pro kulturní účely.

Kostelní varhany, na které se v sobotu bude hrát, jsou cenné. Restaurování tohoto nástroje z dílny Ignáce Schmidta přibližně z roku 1780 trvaly deset let a vyžádaly si milion korun. „Obnovu provedla dílna Rudolfa Valenty z Prahy a poprvé se před veřejností rozezní právě při požehnání kostelu v sobotu 25. června," sdělil František Černík.