Od voličů získalo 20,5 % hlasů a 6 mandátů. "Nemáme problém usednout k jednacímu stolu s každým subjektem v zastupitelstvu. Chceme jednat o konkrétních problémech Žatce, ne politikařit," sdělil po oznámení výsledků lídr žatecké kandidátky ANO Radim Laibl.

Velmi složitá totiž byla po minulých komunálních volbách situace v hlavním městě chmele. Několik měsíců byl Žatec bez rady města, měnilo se vedení radnice, nevraživost mezi dvěma znepřátelenými „tábory“ zastupitelů byla obrovská, spolupráce velmi skřípala i po domluvení velké koalice, bylo podáno i několik trestních oznámení. A zdá se, že vyjednávání bude ve městě komplikované i tentokrát. Do zastupitelstva se dostalo hned devět subjektů, domluva tak nebude vůbec jednoduchá. Není ani vyloučené, že ve hře bude opět varianta s dvěma místostarosty.

Otázkou zatím zůstává, koho bude ANO případně kandidovat na post starosty. Lídrem byl sice Radim Laibl, ale také současná starostka Zdeňka Hamousová deklarovala, že by ráda v práci pokračovala. Hamousová získala ve volbách vůbec nejvyšší počet hlasů - 1503. Druhý skončil Laibl se ziskem 1325 hlasů.

Stříbro v Žatci vybojovala Unie pro sport a zdraví, kterou vede Břetislav Frýba (13,4 % a 3 mandáty). Tři mandáty získaly také Volba pro město a KSČM. Volba pro město má 12.8 % a v jejích řadách je i největší žatecký „skokan“. Z devátého místa kandidátky se do zastupitelstva probojoval ředitel domova pro seniory Petr Antoni. Na dalších kandidátkách k velkým přesunům a překvapením nedošlo. Komunisté vedení Karlem Krčmárikem od lidí dostali 10,6 % hlasů.

Piráti, ODS a další po jednom mandátu

Páté místo vybojovalo Žatec srdce regionu, jež vede bývalý místostarosta Jan Novotný (6,9 % a 2 mandáty). Další uskupení pak získaly už jen jeden mandát – Piráti (6,5 %), ODS (6,4 %), SNK – ED (6,2 %) a SPD (5,6 %). Zastupitelstvo v Žatci se poměrně výrazně obmění, z jedenadvaceti lidí bude jen osm, kteří byli městskými poslanci i v minulém období.

Mimo lavice městských zastupitelů zůstala v Žatci tři uskupení – Starostové a nezávislí, ČSSD, ale také Žatečtí sociální demokraté a nezávislí, za které šli do voleb místostarostka Jana Nováková a zastupitel Miroslav Jan Šramota. Sociálním demokratům tak vůbec nepomohlo jejich rozštěpení před volbami. ČSSD zaznamenala v Žatci vůbec nejhorší výsledek, od lidí dostala jen 3,1 % hlasů.

Ze současného vedení města tak jistě končí místostarostka Jana Nováková. Naopak starostka Zdeňka Hamousová a druhý místostarosta Jaroslav Špička mají šanci pokračovat. Vše ale vyjasní až povolební vyjednávání.