Město Žatec se letos nezařadí mezi česká a světová města, ve kterých radnice na protest proti čínské okupaci a porušování lidských práv v Tibetu vyvěšují jeho barevnou vlajku. Ve čtvrtek 4. února se pro to nenašlo mezi žateckými zastupiteli dost hlasů. Z 15 přítomných jich bylo pro vyvěšení jen osm, tři hlasy chyběly. Město Žatec přitom vlajku Tibetu vyvěšovalo od roku 1999.

Pro vyvěšení vlajky nebyli zastupitelé zvolení za KSČM a ČSSD. Někteří z nich pro vyvěšování vlajky nehlasovali v radě města už dřív. Už loni vyvěšení vlajky Tibetu prošlo v Žatci jen těsně, v tehdejší sedmičlenné radě byli pro pouze čtyři členové. Letos poprvé kvůli nefunkční radě o vlajce rozhodovali v Žatci zastupitelé.

Komunisté a ČSSD nebyli pro

Tibetská vlajka - ilustrační fotografie.Rozhodnutí zastupitelstva vyvolalo mezi částí obyvatel města odpor a téměř okamžitě vznikla na sociální síti skupina lidí, která chce vlajky Tibetu ve městě vyvěsit. „Jestli Vám není osud Tibetu lhostejný tak jako našim levicovým zastupitelům, podpořme Tibet vyvěšením vlajky všude kde to jen jde," vyzývá skupina s názvem Žatec za Tibet na facebooku.

Vyvěšením vlajky tohoto kdysi samostatného státu v srdci Himálají účastníci akce protestují proti čínské okupaci a porušování lidských práv. Vlajka Tibetu se vyvěšuje pravidelně 10. března.