Kvůli nedostatku vody trpí celý ekosystém. „Naštěstí jsou zatím případy kyslíkových dluhů, které by pak zapříčinily velké úhyny ryb, výjimečné, a to hlavně díky tomu, že tropických dnů nebylo mnoho. Problém by nastal, pokud by vysoké teploty trvaly třeba týden," popsal Martin Cidlinský z Povodí Ohře.

Suchem se také zhoršuje kvalita vody v řekách, do kterých se vypouští odpadní vody. „Voda se neředí a zůstává v ní více odpadních látek než obvykle," doplnil Cidlinský.

Situace je lepší pod přehradami

Zákaz čerpat vodu z potoků a řek platí na Mostecku, Chomutovsku, Ústecku či Teplicku. „Zákaz není celoplošný, ale je je na mnoha místech. Situace je lepší tam, kde je systém nádrží a přehrad, tedy na Ohři a Bílině," uvedl.

Situaci nemohou v povodí zlepšit lokální bouřky, které se krajem proženou. „Ty zlepší situaci na několik hodin, nejvýše na dva dny, pak zase voda odteče a průtoky klesnou," popsal Cidlinský. Podle něj by pomohly pouze plošné srážky. Spadnout by musely desítky milimetrů vody. Vodohospodáři hodnotí situaci jako nejhorší od doby pozorování, tedy od postavení Nechranické přehrady. „Průtoky na přehradě jsou za prvního půl roku nejnižší od její stavby," doplnil Cidlinský.

Za nedostatkem vody v tocích však, jak upozornil Martin Novák z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, nestojí málo srážek, ale mírná zima. „Základ situaci na Ohři položila suchá teplá zima s nedostatkem sněhu. Nevznikla tak běžná zásoba vody. Protože pak nenastaly měsíce s nadprůměrnými srážkami, nepodařilo se hydrologickou situaci dorovnat," vysvětlil.