Ještě před pár lety se číšníci na prosbu o sklenici obyčejné vody tvářili nechápavě. „Bohužel, majitel to zakázal," zněla často odpověď. Dnes se už situace mění: v celé ČR vodu z kohoutku na přání zákazníkům poskytne již přes 1900 restaurací. A hrdě se k tomu hlásí. V okrese Louny je takových restaurací, které veřejně ohlásily svůj vstup do nového projektu, zatím šest.

Projekt má za cíl snížit negativní dopad na životní prostředí, který způsobuje balená voda. Bylo kvůli němu založeno i občanské sdružení s názvem Česko pije z vodovodu.

KDE DOSTANETE VODU
Z KOHOUTKU (ZDARMA)

Louny, Caramell
(Mírové náměstí)
Louny, kavárna Jeroným
(Mírové náměstí)
Louny, U Svatého Huberta
(ulice Pražská)
Cihelna, Žatec
(ulice Černobýla)
Bar Forbes Game, Žatec
(ulice Husova)
Hostinec U Kulatého stolu
(Senkov u Zbrašína)

Myšlenka pití obyčejné vody se ujala i na Lounsku a Žatecku. „V okrese Louny se přihlásily tři restaurace. Tři jsou v Lounech, dvě v Žatci a jedna v Senkově u Zbrašína," uvedla Zuzana Cabejšková, předsedkyně občanského sdružení. V celém Ústeckém kraji podle ní vodu z kohoutku nabízí svým hostům 130 podniků. Za poslední dva roky se jejich počet ztrojnásobil.

Ve vodě problém není

Pro majitele restaurací nepředstavuje podávání vody z kohoutku, ať už zdarma či za mírný poplatek, žádný problém. Jako gastronomické zařízení musejí mít pitnou vodu ve svém podniku tak jako tak zavedenou.

Proč vlastně používat vodu z vodovodu namísto té balené? Důvodů je několik. „Balená voda má obrovsky negativní dopad na životní prostředí, a to zejména produkcí následných tun odpadu. Voda z kohoutku sice také vyžaduje energii a materiály na úpravu a rozvádění ke spotřebitelům, ale jde o mnohonásobně nižší množství. Neničme si naši planetu zbytečně," uvedl doc. Vladimír Kočí z VŠCHT.

„Voda z kohoutku je přitom mnohonásobně levnější než rozlévaná z lahve. Pití vody z kohoutku namísto balené vody, a to nejen v restauracích, ale i běžně v domácnosti, vyjde sto- až dvěstěkrát levněji," uvádí Zuzana Cabejšková. Ani chuťově není voda z veřejné vodovodní sítě s pitnou vodou o nic horší, než tekutina zabalená v plastových lahvích, říká předsedkyně.

Dost bylo výmluv i zbytečného odpadu

Takhle jsou označeny samolepkami na dveřích restaurace v ČR, které nabízejí hostům možnost dát si k pití vodu natočenou z kohoutku.

Sdružení podporující pití vody z kohoutku vzniklo v létě roku 2010 jako dobrovolnický projekt. „Nebavilo nás v restauracích pořád poslouchat výmluvy, proč nejde dostat obyčejnou vodu z kohoutku. Z cestování jsme měli zkušenost, že například v Portugalsku, Španělsku, Itálii i jinde ve světě je zcela normální dostat k objednávce i bez ptaní na stůl karafu vody. Navíc jsme věděli o problémech, které na celé zeměkouli způsobuje balená voda. Plastové hory v Indii, kontaminace Pacifiku… přitom je to tak zbytečné!" vzpomínají Zuzana Cabejšková a Marta Hrubá, zakladatelky sdružení. „Řekly jsme si, že tento zvyk z restaurací jinde ve světě chceme postupně dostat i do českých podniků," dodaly.

Seznam všech restaurací, kde zákazníkům přinesou na jejich přání vodu z kohoutku, je k dispozici na internetu - www.zvodovodu.cz. Podniky lze často poznat i podle charakteristické nálepky na dveřích. Na stejné webové adrese najdou zájemci všechny další potřebné a zajímavé informace o této tématice. S pitím vody z vodovodu namísto balené se přitom dá začít kdykoli. Třeba právě v těchto dnech. K tomu může být symbolické, že právě včera si naše planeta připomínala Den Země.