Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodaři nasadili do boje se zápachem aktivní uhlí

Louny - Lidé v Lounech si již delší dobu stěžovali, že pitná voda z řadu není jako dřív.

8.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Pitná voda v některých částech Loun a okolí získala před časem nepříjemný odér. Lidé ho popisují jako pach hlíny, možná plísně. Podle vodařů za to může „nadstandardně oživená" surová voda v nádrži Přísečnice v okrese Chomutov, která zásobuje i Lounsko.

Podle Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK) skutečně došlo ke zhoršení organoleptických vlastností pitné vody. Což znamená, že změny lze zachytit smyslovými orgány, respektive čichem a chutí.

Na vině je voda v nádrži

Po rozsáhlých analýzách byla příčina zjištěna v surové vodě právě v nádrži Přísečnice. „Tato voda je v důsledku loňského teplého a suchého období a mírné zimy nadstandardně oživená z pohledu výskytu organismů. Dosavadní technologie úpravy vody všechny tyto organismy odstranila, ale negativní pachové či chuťové vjemy upravené vody přetrvávaly," vysvětlili pracovníci SčVK.

I na odstranění tohoto problému se však pracuje. Pomáhá aktivní uhlí. Firma změnila technologii v úpravně vody Hradiště. Filtry jsou postupně ručně vyprazdňovány a doplňovány aktivním uhlím.

Mění se filtrační hmoty

„Čtyři z osmi filtrů v této úpravně jsou naplněny aktivním uhlím. V provozu je nyní šest filtrů. Čtyři s aktivním uhlím a dva s původní filtrací. Zbylé dva filtry jsou odstaveny a zaměstnanci společnosti z nich odstraňují původní náplň pro možnost doplnění aktivního uhlí," uvádí SčVK. „Jeden filtr představuje náplň o hmotnosti čtyři tuny. Je nutno jej vyprázdnit, původní náplň ručně odstranit, nově naplnit filtr aktivním uhlím a následně jej zprovoznit. To pak vyžaduje úpravu a upřesnění řídícího programu provozu filtrů. Upravená voda přes aktivní uhlí je zbavena veškerých negativních senzorických vlastností," dodávají zástupci společnosti.

Než si pozitivní změny lidé v celé oblastni všimnou, může trvat delší dobu. V závislosti na vzdálenosti od úpravny. SčVK však ubezpečuje, že dodávaná voda ve veřejné vodovodní síti je zdravotně nezávadná.

Autor: Zdeněk Plachý

8.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ne úplně obyčejnou volební místnost mají ve Rvenicích na Postoloprtsku. Volí se tam v letní kuchyni v domku rodiny Klimendových.

Volí se také v obýváku nebo kuchyni. Celkem na 167 místech

Ilustrační foto.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v těchto dnech v regionu.

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Chaty ve Smolnici vykrádal padesátiletý muž

Smolnice - Po zloději zůstala majitelům objektů škoda téměř třicet tisíc korun.

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Ústí nad Labem - Jedni zůstanou se svými voliči doma. Další kandidáti v sobotu odcestují po uzavření volebních místností do pražských partajních centrál. Všichni ale chtějí získat co nejvíc křesel v Poslanecké sněmovně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení