Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje rekonstrukci významného vodojemu, který pitnou vodou zásobuje dolní tlakové pásmo města Louny a řadu obcí ve směru na Libochovice. Vodojem se nachází u silničního obchvatu Loun, pro svůj tvar - má čtyři komory o objemu 1500 metrů krychlových - nese označení Čtyřlístek.

Vodárenská věž na jižním okraji LounZdroj: Deník/Zdeněk Plachý„Vodojem Čtyřlístek byl na jižním okraji města postaven v roce 1973 vedle původního věžového vodojemu z roku 1936, který nyní slouží jako vysílač. Voda do Čtyřlístku je přiváděna z Vodárenské soustavy Přísečnice, z vodojemů Liščí vrch a Břvany,“ uvedl Jiří Hladík, mluvčí SVS.

Zásobuje část Loun a obce Dobroměřice, Lenešice, Černčice, Vršovice, Oboru, Počedělice, Orasice, Volenice, Kystru, Radonice nad Ohří, Pátek, Stradonice, Chrastín, Slavětín, Blšany u Loun a Veltěže. V roce 2012 prošla budova vodojemu částečnou rekonstrukcí, nynější práce na ni navážou.

Krátkodobé odstávky

„Vzhledem k tomu, že vodojem nelze dlouhodobě vyřadit z provozu, bude stavba SVS probíhat za provozu, s krátkodobými plánovanými odstávkami,“ vysvětlil mluvčí s tím, že práce mají skončit příští rok v březnu.

Vodojem tvoří členitá budova ve tvaru čtyřlístku s podzemním podlažím s armaturní komorou a nadzemním podlažím, odkud jsou čtyři vstupy do jednotlivých kruhových akumulačních nádrží s vnitřním průměrem téměř 20 metrů. Je tam také umístěna malá vodní elektrárna.

"V roce 2012 prošla budova vodojemu částečnou rekonstrukcí, která se týkala vnější konstrukce a vnitřní rekonstrukce nadzemního podlaží a vstupů do akumulačních nádrží – ostatní části rekonstrukcí neprošly. Proto se na nich projevují důsledky stárnutí materiálů a vnitřní vlhkostní expozice, které mají negativní dopad na únosnost, použitelnost a trvanlivost objektu. SVS rozhodla o další rekonstrukci objektu, aby byla zajištěna shoda se zněním stávajících norem," vysvětlil mluvčí.