Na 1300 až 4000 amerických dolarů je stanoven pro české vojáky příplatek v zahraničních misích. V současné době 4. brigáda rychlého nasazení ze Žatce zajišťuje kontingenty v Kosovu, Iráku a Afghánistánu. Žatečtí vojáci, zhruba tři sta, jsou hlavně v Kosovu a Iráku.

Voják nasazený v zahraniční misi pobírá v české měně běžný plat u svého mateřského útvaru. K tomu dostává příplatek. „Výše zvláštního příplatku se stanovuje podle tří kritérií. Podle dosažené hodnosti, náročnosti výkonu služby s ohledem na klimatické podmínky, ve kterých vojáci působí, a podle charakteru operace. Jeho rozpětí je stanoveno od 1300 až do 4000 amerických dolarů,“ uvedla Jana Růžičková z Generální štábu Armády ČR.

V průměru 1760 dolarů

V Kosovu se v současné době zvláštní příplatek pohybuje v rozpětí od 1300 do 2500 dolarů. Průměrná výše zvláštního příplatku v této misi činí 1760 dolarů. V Afghánistánu a Iráku, kde je bezpečnostní situace horší a klimatické podmínky těžší, je zvláštní příplatek navýšen o 1000 až 1500 dolarů. Pohybuje se v rozpětí od 2300 do 4000 dolarů. Průměrná výše zvláštního příplatku v Afghánistánu činí 2850 a v Iráku 2790 amerických dolarů.

Kurz amerického dolaru vůči koruně dlouhodobě klesá, což je pro zahraniční vojáky v misích nepříznivé. Od počátku letošního roku klesl kurz dolaru o přibližně dvě koruny. Pro vojáka, který si během šestiměsíční mise v zahraničí našetří třeba deset tisíc amerických dolarů, to znamená, že po výměně v bance dostane v současné době o dvacet tisíc korun méně, než na počátku roku.