Stroje jsou dislokovány na české základně Šajkovac. K jejich úkolům patří hlavně přeprava osob a materiálu, průzkum, humanitární lety, pátrání a evakuace v případě potřeby. Vojáky ze Žatce, ale i příslušníky jiných armád v Kosovu, podporují dva vrtulníky z jednotky z Přerova.

Za dobu tříměsíčního působení odlétali členové nynějších tří osádek druhé skupiny více než šest set letů, což je dohromady více než tři sta hodin ve vzduchu. Asi polovinu letů tvoří operační nasazení, zbytek jsou výcvikové a tréninkové lety. „Hlavně pro mladší členy jednotky, kteří nemají zkušenosti z misí SFOR v Bosně a Hercegovině, je v Kosovu hodně nového,“ řekl velitel jednotky mjr. Robert Papš. „Především členitost terénu a nadmořská výška, v níž létáme. A pochopitelně vysoké teploty vzduchu,“ dodal.

Pozor na hodně teplý vzduch

Například základna Šajkovac je ve výšce 720 metrů nad mořem. Okolní hory dosahují výšky kolem dvou tisíc metrů a ty nejvyšší se tyčí až do úctyhodných dvou a půl kilometru. Pro dokreslení – nejvyšší hora v ČR Sněžka měří 1602 metrů. Další odlišnost, s kterou se při létání v Kosovu musí počítat, je vysoká teplota vzduchu.

S narůstající teplotou a nadmořskou výškou řídne vzduch, a proto je před startem nutno všechno dobře propočítat. „Už se také stalo, že teplota na ploše došplhala k 45 stupňům Celsia a my jsme nebyli schopni odstartovat. To se pak musí snížit hmotnost. Polovina lidí musela ven, pak jsme se pro ně vrátili. S tím jsem se v republice ještě nesetkal,“ uvedl major Papš.

Současný, 11. kontingent Armády ČR v Kosovu, je postaven na bázi žateckého 41. mechanizovaného praporu. V Kosovu je 440 českých vojáků, z toho je zhruba 250 ze Žatce. Jejich hlavním úkolem je přispět k zajištění bezpečnosti v této srbské provincii, kde většinu obyvatel tvoří Albánci.