V životě vojáka se nejedná o nic mimořádného, všichni čeští vojáci nasazení v zahraničí tráví Vánoce v místě, kam byli vysláni. V kancelářích a obytných buňkách se postupně objevuje vánoční výzdoba. Povětšinou skromná, jak nám tady situace dovoluje. Ale i když třeba adventní věnce nejsou tak honosné jako ty doma, pomáhají navodit předvánoční atmosféru a připomenou ty, které nechali doma.

I přesto, že jsou Vánoce, se zabezpečení činnosti jednotek a operační úkol, který tady naši vojáci plní, nemění. Ba naopak. V souvislosti s vývojem situace v této srbské provincii je potřeba podílet se na široké škále povinností. Takže „Vánoce Nevánoce“ téměř čtvrtina kontingentu se ke štědrovečernímu stolu nedostane. Jsou to ti, kteří budou v tu dobu na pozorovacích stanovištích, na patrolách, ve strážní službě, či na spojovacím uzlu mimo základnu.

Ostatní, kteří na Štědrý den nebudou ve službě nebo nebudou plnit neodkladné úkoly, zasednou v podvečer ke slavnostně vyzdobenému stolu. K bramborovému salátu si bude každý moci vybrat tradičního smaženého kapra a vepřový nebo kuřecí řízek. Díky iniciativě kuchařů si všichni pochutnají i na pravém staročeském jablečném závinu.

Vzhledem k omezené kapacitě jídelny proběhne štědrovečerní večeře na základně Šajkovac na několik etap, ale zato bude s obsluhou, o kterou se postarají naši kuchaři. Každý příslušník kontingentu navíc dostane balíček cukroví a ovoce jako malý dárek. Kaplan slovenského kontingentu kapitán Stanislav Kaník bude sloužit půlnoční mši svatou.