Žateckým vojákům, kteří v současné době působí v afghánské provincii Lógar, pomáhají také psi. Nedávno byly počty českého kontingentu navýšeny o dva psovody – rotného Jaroslava Kougla ze 4. brigády rychlého nasazení v Žatci a podpraporčíka Ondřeje Novotníčka z veterinární základny Chotyně.

Společně s nimi přicestovali také dva služební psi – tříletý německý ovčák Bak a čtyřletý labradorský retriever Rex. Tito psi mají za sebou speciální výcvik na vyhledávání výbušnin. Jsou vycvičeni na pachy látek obsažené ve výbušninách, černý prach střeliva, semtex, ledek, perunit a dalších celkem asi 30 látek.

„Schopnosti psů jsou nezastupitelné. Detekce výbušnin elektronickými přístroji je nepřesná, psi vyhledají konkrétní místo,“ uvedl podpraporčík Novotníček. Tyto poznatky získal nejenom dlouholetou prací se psy v ČR, ale i v misích v Iráku a Kosovu.

Jejich hlavním úkolem ve prospěch 3. kontingentu Armády ČR v Lógaru je aktivní účast při vyhledávání výbušnin. Také americká armáda má na základně dva služební psy – feny německého ovčáka Lady a Larru. Už při prvním setkání se svými americkými kolegy naši psovodi pochopili, že mají společné podstatně víc než jen společný úkol. Svobodník Pegg, příslušník vojenské policie americké armády, musí se svým psem Larrou komunikovat česky. Larra totiž získala svůj základní výcvik na veterinární základně Grabštejn, což vypovídá o vysoké úrovni českých armádních kynologů.

Prvotním úkolem psů bude prohledávat civilní vozidla, která vjíždějí do základny. Čeští psovodi a jejich psi mají před sebou ještě jeden úkol, a to naučit se vyhledávat výbušniny skryté pod povrchem země tak, aby se mohli zapojit také do prohledávání a čistění cest od případných nástražných výbušných systému. To je činnost, na kterou se psi v Armádě ČR běžně necvičí.

Šest aut denně pejsky vyčerpá

Na povel „hledej“ jsou psi schopni ohledat pět až šest vozidel denně. Může se to zdát málo, pro psy je to však velmi vyčerpávající. „Tady v Afghánistánu jsou podmínky pro práci psů mnohem náročnější než doma. Na jedné straně jsou to odlišné klimatické podmínky, na straně druhé podomácku vyrobené výbušniny, ve kterých je výskyt a koncentrace výbušných látek rozdílná a pro psy je to nová zkušenost,“ upřesnil rotný Kougl, který má za sebou několik misí v Kosovu a mimo jiné je i mistrem Evropy v soutěži kynologických družstev. Psi proto častěji odpočívají a důraz se klade na jejich pravidelný pitný režim.

Kondice psů se udržuje každodenním procvičováním vyhledávání pachů. Pro trénink psovodi využívají 24 vzorků výbušných látek. Psi mají k dispozici i speciální výstroj – botičky z neoprenového materiálu, jež slouží k prevenci případného zranění nebo i poškození povrchu ohledávaného vozidla.

Lada Kovářová
mluvčí 3. kontingentu Armády ČR v Lógaru