Na cestu se v úterý vydalo 69 vojáků, celkem se mise zúčastní 440 osob, z toho je 28 žen. Podle velitele kontingentu Milana Schulce bude hlavním úkolem Čechů v zemi zajistit bezpečné prostředí pro politická jednání, která rozhodnou o budoucnosti srbské provincie Kosovo. „Čeká se na to, jak dopadne hlasování v Radě bezpečnosti, které dále řekne, jakým způsobem osamostatnění této srbské provincie proběhne,“ řekl novinářům.

Členové 11. kontingentu budou v zemi působit přibližně půl roku. V Kosovu 90 procent místní populace tvoří Albánci, toužící po odtržení od Srbska. Provincie je formálně součástí Srbska, ale fakticky je pod správou OSN už od roku 1999, kdy bombardování NATO donutilo Bělehrad ukončit tažení proti albánským povstalcům a stáhnout srbské jednotky.

Západ nyní navrhuje udělit Kosovu omezenou nezávislost pod mezinárodním dohledem, ale Rusko hrozí, že tento plán bude v Radě bezpečnosti OSN vetovat, protože Bělehrad se odmítá Kosova zcela vzdát. Čeští vojáci budou také v Kosovu monitorovat náladu místního obyvatelstva. „Budeme jezdit, budeme se ptát, jak souhlasí s oddělením Kosova,“ řekl člen kontingentu Michal Vondraš.

Lékařem jednotky je Martin Müller. Podle něj lékařská činnost v podobných misích zahrnuje především péči o vojáky, v urgentních případech i o obyvatele. „Jedná se o běžná onemocnění, jaké jsme zvyklí řešit tady v republice. Jedná se o práci, jako je ambulance praktického lékaře,“ uvedl. Armáda ČR se mírové operace sil NATO v Kosovu účastní od roku 1999. V současné době vysílá do mise KFOR v pořadí již jedenáctý kontingent. Kromě Kosova působí čeští vojáci mimo jiné také v Iráku nebo v Afghánistánu. I tam jsou vojáci ze Žatce.

Rozlučka před Kosovem v Žatci

Vojáci před misemi v Iráku a Kosovu cvičí na Doupově

Vojáci ze Žatce pomáhají už dva měsíce v divokém Afghánistánu