Vojáci ze žatecké 4. brigády rychlého nasazení už jsou v afghánské provincii Logar. V minulých dnech příslušníci 3. kontingentu Armády ČR převzali operační úkol v Provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) Logar. Kontingent je postaven na bázi žateckého 41. mechanizovaného praporu 4. brigády.

„Na slavnostním nástupu na základně Shank převzal velitel 3. kontingentu podplukovník Petr Procházka plnění operačního úkolu od podplukovníka Pavla Lipky, který velel 2. kontingentu od srpna 2008. Nástupu se zúčastnil velvyslanec České republiky v Afghánistánu Jiří Nekvasil, guvernér provincie Logar Atiqullah Ludin a dále zástupci vlády a ozbrojených složek provincie Logar,“ uvedl Miroslav Jordánek, tiskový důstojník 3. kontingentu.

Kontingent PRT Logar se skládá z vojenské a civilní části. Vojenská část v počtu 275 osob je tvořena zejména příslušníky 4. brigády, kterou doplňují vojáci podle potřebné specializace z dalších útvarů a zařízení Armády ČR. Petr Procházka již velel 6. kontingentu v Provinčním rekonstrukčním týmu ve Fajzabádu na severovýchodě Afghánistánu. Doba nasazení vojáků 3. kontingentu v Afghánistánu je plánována na šest měsíců.

„Za priority 3. kontingentu považuje pplk. Procházka zajištění bezpečnosti k provedení rekonstrukčních projektů, monitoring a průzkum dalších oblastí provincie Logar z důvodu výběru vhodných míst pro rekonstrukční projekty a také spolupráci a výcvik afghánských národních bezpečnostních sil,“ sdělil Jordánek s tím, že 3. kontingent bude spolupracovat s novým civilním týmem PRT, který provádí rekonstrukční projekty při obnově provincie Logar.