Bosna a Hercegovina, Kosovo, Irák, Afghánistán - to jsou země, kde v minulých letech při různých misích působili vojáci ze Žatce. Teď se k nim přidá ještě Mali.

Vojáci ze žateckého 41. praporu totiž tvoří jádro 2. kontingentu Armády ČR v misi Evropské unie v tomto africkém státě. Prvních 17 vojáků tam odletělo ve středu 4. září, další se do Mali vydají v polovině září. Vystřídají tam kolegy z první skupiny, která byla tvořena příslušníky praporu z Chrudimi. „Druhá jednotka Armády ČR je složena z vojáků ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a doplněná o vojáky ze 7. brigády a 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi. Pod velením poručíka Martina Sekery ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce naváže na činnost svých chrudimských kolegů," sdělila Jana Růžičková z Generální štáb Armády ČR.

Vojáci chrání velitelství mise

A co budou čeští vojáci v této exotické zemi dělají? „Vojáci budou pokračovat v zabezpečení ochrany velitelství výcvikové mise Evropské unie v hlavním městě Bamaku a doprovázet osoby a konvoje. Tato jednotka je navíc posílena o čtyři vojáky instruktory ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi, kteří se budou přímo podílet na výcviku malijských vojáků," vysvětlila Jana Růžičková. Většina z vojáků 2. jednotky již působila v zahraničních operacích v Afghánistánu, Kosovu nebo v Bosně. V Mali by měli být půl roku.

Muslimští radikálové obsadili loni na jaře sever Mali a zahájili postup k metropoli. Maliská armáda je tehdy nedokázala zastavit, proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4000 vojáků. Mise Evropské unie má přispět k návratu k demokratické vládě po chaosu a násilí, které následovaly po státním převratu na jaře 2012.

Čeští vojáci působí v Mali od poloviny března tohoto roku.