Součástí žatecké 4. brigády rychlého nasazení je i družstvo psovodů. Ti k jednotce patří už od jejího vzniku v roce 1994, v současnosti sídlí družstvo v Žatci.

Jednotce velí podpraporčík Petr Svoboda. Jeho tým má šest členů, kteří se starají o výcvik osmi psů. „Máme speciální i hlídkové psy,“ řekl velitel družstva podpraporčík Petr Svoboda. Speciální psi jsou cvičeni na vyhledávání drog, zbraní a výbušnin.

Žatecké družstvo psovodů k tomuto účelu využívá nejen „tradičního“ německého ovčáka, ale také labradora a kokršpaněla. „Pro pachové práce je vhodný kokršpaněl, labrador a německý ovčák, ale pro hlídkovou službu je ideální jenom německý ovčák,“ podotýká podpraporčík Svoboda s tím, že v případě hlídkových psů je nezbytné, aby budili nejen respekt, ale také zvládali mnohdy náročné klimatické podmínky.

Kokršpaněl, specialista na zbraně, je unikát

V současnosti využívá česká armáda různá plemena, třeba stafordy nebo pitbulteriéry. Nákup psů pro potřeby armády zajišťuje pouze Veterinární základna v Grabštejně. Žatečtí psovodi mají mezi svými čtyřnohými svěřenci i jeden unikát, kterým je čtyřletý kokršpaněl Max, který je vycvičen na vyhledávání zbraní.

Kokršpanělé patří mezi tvrdohlavější psí plemena, což trochu komplikuje jejich výcvik. Pokud se ale všechno podaří, jsou vynikající v pachové práci. „Všichni mě od toho odrazovali, že to nejde, ale já jsem chtěl dokázat, že to možné je. Tohle je pes, kterého mám od štěněte. Líbily se mi jeho povahové vlastnosti,“ řekl rotný Zdeněk Šimeček.

Základní výcvik psa pro hledání výbušnin trvá tři až čtyři měsíce, ale vycvičení výborného psa na výbušniny může trvat mnohem déle. „Vždy se vyskytne nějaká nová situace, kterou se pes učí. Příprava trvá vlastně celý jeho život,“ upřesňuje podpraporčík Svoboda.

Také odchod psího odborníka do služebního důchodu je velmi individuální. Některý pes nemůže být využíván už v jeho sedmi letech, jiný je i v 11 letech stále velmi vitální a skvěle zvládá pachové práce. Žatečtí psovodi mají dobré renomé nejen v armádě, ale také mimo ni. Mnohokrát se osvědčili při nasazení v mírových misích. K ostříleným veteránům patří německý ovčák Ricki, který se s rotným Jaroslavem Kouglem chystá už na pátou zahraniční misi.

Jan Zeman