Slavnostní nástup, předávání pamětních medailí a mše za padlé vojáky – tak ve středu 17. června v Žatci vypadala připomínka 15. výročí od založení 4. brigády rychlého nasazení.

Ta patří mezi nejdůležitější jednotky Armády ČR, v Žatci sídlí šest let.

Brigáda vznikla v roce 1994 a jako první jednotka české armády dosáhla operačních schopností srovnatelných se standardy NATO. Od počátku své existence se 4. brigáda podílela na naprosté většině zahraničních misí, jichž se účastnila Armáda ČR. Své kvality brigáda prokázala v operacích v Bosně, Albánii, Makedonii, Kosovu, Kuvajtu, Iráku i Afghánistánu. „Brigáda má velmi dobré jméno v České republice, ale ještě lepší v zahraničí z působení v misích,“ řekl brigádní generál Miroslav Žižka, velitel pozemních sil Armády ČR.

Mezi nebojové úkoly, které brigáda plnila, patří například odstraňování následků povodní v roce 1997 a 2002, nebo posilování Policie ČR. Příslušníci brigády se zúčastnili celé řady cvičení v ČR i v zahraničí, a to i třeba v Peru nebo Francouzské Guyaně. Velitelství brigády a jeden prapor působí v Žatci od roku 2004. „To, že brigáda sídlí ve městě, zvyšuje prestiž Žatce,“ řekl včera Erich Knoblauch, starosta Žatce.

Vojáci v Žatci dostanou Pandury

V současné době brigádu tvoří čtyři prapory. Mechanizované jsou umístěny v Žatci a Táboře, výsadkový je v Chrudimi a lehký motorizovaný vznikl vloni v říjnu v Jindřichově Hradci. „Žatecký prapor nyní působí v afghánském Lógaru, vystřídá jej prapor z Tábora. Výsadkový prapor z Chrudimi bude tvořit jádro československé bojové skupiny, která bude držet pohotovost pro případné nasazení od začátku července. Prapor v Jindřichově Hradci se teprve buduje, jeho příslušníci procházejí intenzivním výcvikem,“ vypočítal generál Žižka.

Do budoucna se počítá se zvyšováním operačních schopností brigády. K tomu má přispět zavádění nové techniky do její výzbroje. Prapory v Žatci a Táboře mají dostat nové kolové obrněné transportéry Pandur z Rakouska, výsadkáři z Chrudimi zase modernější obrněná auta Landrover.