Velkým úspěchem skončila účast vojáků žateckého 41. mechanizovaného praporu na mezinárodní soutěži průzkumných hlídek Cambrian Patrol 2015, která se v závěru října konala v pohoří Black Mountains ve Walesu. Čeští vojáci v silné konkurenci 128 týmů obsadili stříbrnou příčku.

Cambrian Patrol je soutěží osmičlenných družstev se zaměřením na velení jednotce, týmovou práci, fyzickou zdatnost a bezchybné splnění úkolů. Primárně se jí účastní příslušníci průzkumných a mechanizovaných útvarů. Aby se závodu mohla účastnit, musela většina týmů úspěšně projít výběrovým řízením ještě doma.

65 kilometrů nonstop v plné polní

Cvičení, které je považováno za jedno z nejtěžších na světě, se odehrávalo v Brecon Beacons a blízkém pohoří Black Mountains. Hned první den na týmy čekala třicetikilometrová patrola, při níž měli vojáci za úkol skrytě zjistit postavení a sílu protivníka. „Už od prvních metrů bylo jasné, že velkým problémem bude orientace v terénu a navigace. Nesměli jsme používat GPS, všude kolem nás byla mlha a pršelo. Navíc terén byl hrozně jednotvárný, jen rozlehlé holé náhorní plošiny, na kterých se dalo jen velmi těžko zorientovat," popsal velitel českého týmu nadporučík Martin Sekera oblast, kde se odehrává i výběrové řízení k britské speciální jednotce SAS.

Pohyb týmům neulehčovala ani výzbroj a materiál, který s sebou museli nosit. Třicetikilový náklad nebyl podle dalšího člena týmu, rotného Davida Sochora výjimkou. „Těžký náklad, spánkový deficit, kdy jsme za tři dny naspali jen dvě hodiny, a výškové převýšení způsobilo, že jsme si doslova sáhli na dno sil," uvedl.

Po lokalizaci nepřítele, které probíhalo už za tmy, jeho odpozorování a zpracování hlášení se český tým přesunul na základnu, kde doufal v odpočinek. „Dostali jsme ale další úkol. Po hodině věnované údržbě materiálu jsme vyrazili na další 35kilometrovou patrolu s úkolem navázat kontakt s místními agenty, kteří nám předávali další úkoly a prověřovali na kontrolních místech," sdělil rotný Jonáš Halama.

Překonání ledové řeky i osvobození rukojmích

Český tým musel pod neustálým dohledem sudích plnit další úkoly, s nimiž se průzkumné jednotky v boji setkávají. 

„Prověřováno bylo poskytování první pomoci, ochrana proti zbraním hromadného ničení, činnost v zamořeném prostředí, překonávání ledové řeky, rozpoznávání techniky a zbraní cizích armád, jednání s povstalci, získávání a práce se zajatci či osvobození rukojmích z budov obsazených nepřítelem," vyjmenoval Martin Sekera a dodal, že za svou kariéru nezažil soutěž, která by byla tak náročná a perfektně připravená jako právě Cambrian Patrol.

(převzato z army.cz)