Kroky zavedly mladou sympatickou slečnu Pavlínu Kotkovou ze Žatce do volební místnosti vůbec poprvé, a hned při důležité premiéře prezidentských voleb. Po sečtení výsledků měla radost, její favorit se probojoval do druhého kola. Zároveň ale politikům hrozí. „Jestli mě zklamete, příště se na vás vykašlu," vzkazuje kandidátům a doufá, že politika u nás se konečně „zkulturní".

„Dlouho jsem se rozhodovala mezi dvěma kandidáty. Nakonec jsem dala hlas Karlu Schwarzenbergovi. Je zkušený, nemění názory, je přímý," prozradila mladá pohledná dívka po odchodu z volební místnosti na žatecké poliklinice.

Později mohla „prvovolička" slavit. Její favorit se trochu překvapivě probojoval do druhého kola a Pavlína tak bude moci Karla, jak mu jeho příznivci v posledních dnech bezvýhradně říkají, podpořit i ve druhé části prezidentské volby. „Samozřejmě jsem ráda," říká.

Pavlína: nechci jen nadávat

A proč vůbec Pavlína k volbám vyrazila? Proč nezůstala doma, jako řada jejích vrstevníků? Volit přece není cool, „stejně si ti politici budou dělat co chtějí", slýcháme často. „Volit chci jednoduše proto, že nechci být jedna z těch, kdo jen nadává. Chci spolurozhodovat o dění v naší zemi. Vadí mi, že někteří lidé nejdou k volbám a pak si jen stěžují. Neříkám, že zrovna můj hlas něco změní nebo že zvolím nejlepšího kandidáta, ale alespoň jsem měla možnost vyjádřit svůj názor," myslí si studentka.

A půjde k volbám i příště? Přece jen, její premiéra byla prezidentská, volba hlavy státu se v posledních dnech stala hitem. „Záleží na politicích. Rozhodnu se podle toho, jak dopadnou tyto volby. Doufám, že nás kandidáti přesvědčí, že změny v politice myslí vážně. Současná politika lidi hodně odrazuje, nechci se nechat, tak doufám, že to od kandidátů není jen divadlo. Doufám, že mě politici přesvědčí, že to myslí vážně a já půjdu i příště," usmívá se sympatická Pavlína Kotková.