První pokus o zvolení nového starosty Žatce a jeho zástupce se nezdařil. Proběhl na ustavující schůzi zastupitelů v úterý 23. listopadu. Stejně jako v Lounech se tak vedení města muselo sejít za tímto účelem podruhé.

Jak probíhal první pokus o zvolení starosty Žatce čtěte zde


Jména čelních představitelů města chmele a piva nakonec vzešla ze zasedání ve čtvrtek 2. prosince. I tentokrát byl na místě redakční tým Žateckého a lounského deníku, aby prostřednictvím on-line přenosu nabídl čtenářům nejčerstvější informace o průběhu a výsledcích jednání.

Podívejte se, co přesně se na zastupitelstvu dělo!17.46
Slova se ujala starostka Zdeňka Hamousová. Děkuje kolegům, schůze pomalu končí. Tým Žateckého a lounského deníku se s vámi loučí.

17.45 Posledním, sedmým radním se stává Martin Štross, žatecký fotograf. Vedení města je kompletní.

17.43 Karel Krčmárik byl městskými poslanci odmítnut.

17.42 Dalším radním je Zdeněk Kopta, ten tuto funkci zastával i v minulém volebním období. Kopta získal 16 hlasů.

17.41 Hlasuje se o Petru Holodňákovi. Známý žatecký archeolog byl zvolen, už v této funkci působil v 90. letech.

17.40 Další je na řadě Alena Hlávková. Také ta je zvolena do rady města. Pro je opět 14 zastupitelů, vládnoucí koalice bude tedy i další čtyři roky v Žatci velmi křehká.

17.38 Radním byl zvolen Jaroslav Hladký. Vrací se tak do vedení města po čtyřech letech. Pro mnoho lidí je tento podnikatel kontroverzní, jedni ho chválí, druzí mu nemohou přijít na jméno.

17.36 Je navrženo více jmen, než je míst. Volných je pět křesel. Navrženi jsou - Alena Hlávková (TOP 09), Zdeněk Kopta (SNK - ED), Jaroslav Hladký (SNK - ED), Petr Holodňák (TOP 09), Karel Krčmárik (KSČM), Martin Štross (Unie pro sport a zdraví).

17.35 Přestávka končí, Milan Pipal už brzy odtajní návrhy. Zatím se o jménech jen šušká.

17.33 Zastupitelé se pomalu vracejí na svá místa.

17.30 Volba bude veřejná. Je otázkou, jak hlasování dopadne, zda půjde do rady města i někdo z ODS nebo ČSSD. Vyhlášena byla krátká přestávka.

17.27 Pokračuje se volbou radních. Bude jich sedm, dva členové už jsou jasní, nová starostka a její zástupce.

17.25 Pro Jana Novotného (ODS) hlasují nezávislí, SNK - ED a TOP 09. Nepodpořili ho jeho dva spolustraníci, kteří mu nemohou asi zapomenout jeho nepodporu dohodnuté spolupráce ODS, KSČM a ČSSD. Rukou je nad hlavami zastupitelů 14, Novotný byl tedy zvolen místostarostou Žatce.

17.22 Karel Krčmárik má také málo hlasů. Dostal jich jen 9, potřeba je 14. Sál zatleskal, stejně jako u zvolení Hamousové a nezvolení Kassala.

17.21 Aleš Kassal nebude žateckým místostarostou. Podpořili ho jen členové ČSSD, komunisté a dva zástupci ODS.

17.20 Kandidují Aleš Kassal (ČSSD), Karel Krčmárik (KSČM) a Jan Novotný (ODS).

17.19 Žatec bude mít jednoho místostarostu, rozhodli o tom městští poslanci. Podávají se návrhy.

17.18 O Aleši Kassalovi se už hlasovat nebude. Pokračovat se bude volbou zástupce starosty. Volit se bude veřejně.

17.17 Pro Zdeňku Hamousovou hlasovalo 14 zastupitelů, je zvolena starostkou města. Pro byli nezávislí zastupitelé, TOP 09, SNK- ED a Jan Novotný z ODS. Z této strany byl ale pro tuto volbu sám. Žatec povede další čtyři roky žena.

17.15 Navrženi jsou Zdeňka Hamousová (Volba pro město) a Aleš Kassal (ČSSD). Vypadá to tedy, že tábory zůstaly zhruba stejné.

17.12 Vedení schůze se ujal Milan Pipal (KSČM), předseda volební komise. Vyzval ostatní, aby předložili návrhy na nového starostu.

17.10 Starosta Knoblauch se loučí, schůzi už dále musí řídit zvolený zastupitel. Odcházející starosta se loučí už podruhé, po 23. listopadu, kdy byl první pokus, se do funkce nečekaně musel vrátit. Uvidíme, jestli se nebude loučit i potřetí, říká se přece - do třetice všeho dobrého.

17.07 Scénářů, jak by mohla dnešní volba dopadnout, je hned několik. Včetně té, že se zastupitelé opět nedohodnou. Nervozita v sále je velká, do poslední chvíle není jasné, jestli se někdo dohodl, jestli je připravena nějaká koalice, která povede Žatec další čtyři roky.

17.03 Jan Novotný (ODS) a Irena Wilferová (Unie pro sport a zdraví), kteří minule na schůzi nebyli, budou skládat slib, ověřuje se jejich jmenovací listina zastupitele.

17.01 Odcházející starosta Erich Knoblauch zahájil schůzi, je přítomno všech 27 zastupitelů.

17.00 Zastupitelé už jsou na svých místech, diváků je ale méně než minule. Zatím je jich v hledišti kolem stovky, před několika dny jich tu sedělo přes dvě stovky. Schůze by měla každým okamžikem začít. Nejdříve přijdou na řadu formality, dva zastupitelé, kteří při prvním pokusu chyběli, by měli složit slib. Teprve poté se přistoupí k volbě starosty, místostarosty a radních.

16.55 Co nového se za několik dní, které uplynuly od prvního pokusu, událo? Na veřejnost mnoho informací neproniklo, je otázkou, zda mezi znesvářenými tábory vládl klid nebo se horečně vyjednávalo. Nálada po prvním ustavujícím zasedání nebyla vůbec dobrá, zástupci obou táborů se určitě netvářili jako "kamarádi". Během minulé volby byl největším favoritem na starostu Aleš Kassal (ČSSD), pro kterého hlasovali zástupci ODS, KSČM a ČSSD. Této "koalici" ale chyběl jeden hlas ze čtrnácti potřebných, Jan Novotný (ODS) byl totiž nemocný. Vyjádřil se ale v tom smyslu, že by stejně nepodpořil jakoukolik spolupráci KSČM a ODS.

16.50 Vítáme vás u druhého pokusu zvolit nové vedení Žatce. Během prvního dramatu v divadle se starostu ani jeho zástupce a radní nepodařilo zvolit, zastupitelé města chmele a piva se na žádném jméně nedohodli. Divadlo se začíná zaplňovat diváky, přicházejí pomalu i městští poslanci.

Zvolení zastupitelé v Žatci:


ČSSD: Aleš Kassal, Jaroslava Raganová, Stanislava Hafnerová, Stanislava Žitníková, Antonín Svoboda
KSČM: Karel Krčmárik, Svatopluk Štěpánek, Milan Pipal, Eva Grimeková, Jaroslava Gajdošíková
SNK – ED: Jaroslav Hladký, Zdeněk Kopta, Aleš Stroukal, Bohumil Janouš, Karel Vávra
Unie pro sport a zdraví: Martin Štross, Břetislav Frýba, Petr Vít, Irena Wilferová
ODS: Jan Novotný, Pavel Aschenbrenner, Radek Růžička
Volba pro město: Zdeňka Hamousová, Vladimír Martinovský
TOP 09: Petr Holodňák, Alena Hlávková
Starostové a nezávislí: Petr Čech

Volby v Žatci vyhrála ČSSD s 16,7 % a pěti křesly městských poslanců.
Druhá je KSČM, která získala 15,9 % hlasů a 5 mandátů.
Třetí příčka patří SNK – ED (14,2 %), také s pěti mandáty.
Čtvrté místo získala Unie pro sport a zdraví (11,2 %) se čtyřmi mandáty.
Až pátá je ODS se ziskem 11 % hlasů.
Šestou příčku obsadila Volba pro město (7,5 %) se dvěma křesly, stejný počet má i TOP 09 (7 %).
Jediný mandát získalo sdružení Starostové a nezávislí (5,2 %).