Nově zvolení zastupitelé Loun se poprvé sešli na ustavující schůzi v pondělí 8. listopadu odpoledne. Na veřejné jednání se přišlo podívat několik desítek občanů, odcházeli ale zklamaní a rozezlení.

Jednotlivá politická uskupení se totiž nebyla za poslední tři týdny schopna domluvit na nějaké formě spolupráce, což vyústilo až v to, že žádná ze stran nenavrhla nikoho na posty starosty a jeho zástupce. Kvůli patové situaci byla nakonec schůze přerušena až do 18. listopadu.

Redakční tým Žateckého a lounského deníku byl na místě a zajistil živý textový přenos minutu po minutě!

Podívejte se, co přesně se na zastupitelstvu dělo!

17.54 Veřejnost už sál opustila, někteří zastupitelé ještě diskutují. Tým Žateckého a lounského deníku se s vámi loučí, situaci okolo volby nového vedení města budeme i nadále sledovat. Krásný večer.

17.50 Lidé odcházejí rozčilení, že se jimi zvolení zástupci nedokáží dohodnout, kdo povede Louny příští čtyři roky. Zatím je bude řídit dosavadní starosta Jan Kerner a místostarosta Jan Čermák. Jednání o vedení města začínají nanovo.

17.47 Dohadovací řízení má výsledek. Pro přítomné překvapivý. Jednání skončí. Schůze bude přerušena na několik dní. Další zastupitelstvo má být ve čvrtek 18. listopadu. Do té doby mají politici čas se dohodnout.

17.45 Zastupitelé jsou zpět. Uvidíme, na čem se dohodli.

17.41 Přestávka stále běží, lidé v sále horečně diskutují. Vadí jim, že jimi zvolení politici nejsou schopni se dohodnout.

17.37 Kandidát není žádný, zvolení nového starosty se v Lounech nerýsuje. Zastupitelé si vybírají oddechový čas, vyhlásili dohadovací řízení. Mají desetiminutovou přestávku, kde mají jednat, jak dál. Sálem zavládla pochybnost, že když se nedohodli za tři týdny, za deset minut to nezvládnou.

17.35 Ani TOP 09 nemá kandidáta na prvního muže města. Stejně jako ODS odmítá ve vedení města a v koalici komunisty. TOP 09 také nepodporuje na starostu města Jana Kernera.

17.33 Michal Pehr (Koalice pro Louny) zvýšil na zastupitele hlas. "Jednejme o programových věcech, hádáme se tu jen o jménech, blaho města tu vůbec neřešíme," řekl. Vyzývá, aby se městští poslanci neskrývali za politická prohlášení, ale mysleli na město.

17.30 Vystoupil Radovan Šabata (Unie pro sport a zdraví). Chtěli prý v radě poměrné zastoupení, včetně komunistů. Nikdo nechtěl toto připustit, dohoda tak prý podle Šabaty není možná.

17.27 Komunisté také nemají kandidáta. Podle Stanislava Rybáka byli komunisté připravení podpořit kandidáta i ODS. Nepřípustný je pro ně jen Jan Kerner, zvedli by prý ruku pro Miloslava Boudu nebo Janu Benešovou. Kernera prý odmítli i lidé v komunálních volbách (získal méně hlasů než se čekalo, do zastupitelstva se dostal až ze sedmého místa kandidátky ODS, tedy na posledním možném místě).

17.25 K pultu přišel lídr ČSSD Jan Růžek. Informuje o jednání s Unií pro sport a zdraví, komunisty i ODS. Ani ČSSD podle něj nemá jméno kandidáta na starostu a místostarostu.

17.22 Podle Kurky to není vzdávání se, vyjednávání prý nikam nevedla. Někteří vyjednavači jiných stran prý zklamali, nejednali údajně korektně. Konkrétní jména ale napadla.

17.21 Překvapivě vystupuje Bohumil Kurka z Občanské demokratické strany a přednáší, že ODS nemá žádného kandidáta na starostu ani místostarostu. Nenavrhuje ani Jana Kernera. Ztroskotala prý jednání s TOP 09, Unií pro sport a zdraví i Koalicí pro Louny. Ani s ČSSD prý ODS nenašla společnou řeč. ODS tak podle slov Kurky předává štafetový kolík dalším stranám. Podle výsledků voleb by to měla být ČSSD.

17.20 Volba starosty bude veřejná, schválili to lounští městští poslanci ve volebním řádu. Předseda volební komise Otakar Kraus vyzval k podání návrhů na starostu.

17.15 K většině je v lounském zastupitelstvu potřeba patnáct hlasů.

17.12 Schválen byl volební řád, následovat bude výběr volební komise, pak už by měly přijít na řadu tolik očekávané volby. První bude na řadě starosta. Pokračování Jana Kernera ve funkci není vůbec jisté. Zatím ale nejsou známé ani žádné protinávrhy.

17.08 Zastupitelé se seznamují s volebním řádem. Přítomnou veřejnost tento bod příliš nezajímá, je ale nutné ho projednat. Zákon to přikazuje, každý musí vědět, jak volby budou probíhat.

17.05 Jedná se o počtu členů rady, může jich být minimálně pět, maximálně jedenáct. Dosud měly Louny devět radních, bude tomu tak i nadále, zastupitelé potvrdili tento počet i pro další období.

17.04 Louny mají tedy mít starostu a jednoho uvolněného místostarostu. Zastupitelé návrh schválili.

17.01 Zastupitelé právě jednají o počtu uvolněných členů zastupitelstva (vykonávají jen svou funkci, nemají jiné zaměstnání). Jedná se o počet místostarostů. Koalice pro Louny navrhla jednoho uvolněného místostarostu, nikdo jiný návrh nedává.

17.00 Přítomní netrpělivě čekají na hlavní body dnešního jednání. Právě skládá slib Alexandra Suková. Podle posledních informací není mnoho dohodnuto, může se stát, že vedení města dnes zvoleno nebude. V takovém případě bude pokračovat dosavadní obsazení až do další mimořádné schůze.

16.57 Zvolení zastupitelé v Lounech: ODS: Miloslav Bouda, Jana Benešová, Vladimír Budínský, Bohumil Kurka, Bedřich Štauber, Eva Kleinová, Jan Kerner ČSSD: Petr Tyl, Jan Růžek, Pavel Csonka, Přemysl Čermák, Michael Straka, Otakar Kraus KSČM: Drahomír Faix, Jaroslav Matička, Stanislav Rybák, Miroslav Rác, Jaroslav Zíval, Miloš Chovanec Unie pro sport a zdraví: Bořek Zasadil, Radovan Šabata, Ivo Lošan, Jan Červa, Bohumír Roedl TOP 09: Jiří Tesař, Michal Kučera, Alexandra Suková Koalice pro Louny: Tomáš Chaloupek, Michal Pehr

16.54 Slibuji! Zastupitelé jeden po druhém skládají slib.

16:52 Zastupitelé, ale také nebývale velký počet přihlížejících, se seznámili s výsledky voleb. Jako první přednese slib zastupitele dosavadní starosta Kerner. Pak budou následovat další.

16.47 Povolební koaliční vyjednávání v Lounech jsou velmi složitá. Vítězná ODS se nejprve dohodla na spolupráci s TOP 09 a Koalicí pro Louny, jejich počet zastupitelů ale nestačí k většině a další uskupení se jim zatím nepodařilo získat na svou stranu. Podle posledních zpráv se koalice rozpadla a ODS jedná o spolupráci s ČSSD, ale ani to nestačí k ovládnutí radnice, jednání navíc zatím podle dostupných informací nepřinesla pozitivní výsledek. Do povolebního vyjednávání zasahuje také Unie pro sport a zdraví, ta má ale problém s některými představiteli ODS ve vedení města, hlavně jim vadí osoba starosty Jana Kernera, k dohodě také nedošlo.

16.42 Volby v Lounech vyhrála ODS se ziskem 19.9 % a získala 7 mandátů. Druhá ČSSD prohrála jen těsně, má 19.5 % a 6 lidí v zastupitelstvu. Tradičně jsou v Lounech silní i komunisté, získali 17.3 % a také šest zastupitelů. Čtvrtá skončila Unie pro sport a zdraví (15.3 %) s pěti zastupiteli, TOP 09 má 1 % a 3 mandáty. Posledním, kdo se dostal do zastupitelstva, je Koalice pro Louny (7.4 %) s dvěma mandáty.

16.36 Zastupitelé na veřejné schůzi schválili program. Bude se volit mandátová komise, pak bude následovat slib zastupitelů. Městští poslanci se poté musí dohodnout, kolik bude členů rady města a místostarostů. Nejprve se bude volit starosta, pak jeho zástupce, nakonec radní. Zastupitelé mají v programu ještě zřízení výborů a volby jejich předsedů.

16.34 Přítomno je všech devatadvacet městských poslanců, jeden chybí. Starosta Kerner zatím seznamuje přítomné s programem jednání.

16.30 Stávající starosta Jan Kerner právě zahájil jednání nového zastupitelstva, zvoleného v říjnových komunálních volbách. Povolební situace je ale v Lounech hodně složitá, vůbec není jisté, že dnes budou mít nového starostu a místostarostu.

POZNÁMKA NA TOTO TÉMA: Nemáme návrhy, jdeme domů…