Zatímco v Žatci, Podbořanech a Postoloprtech jsou koalice uzavřené, v Lounech dohoda zatím není.

V největším městě okresu, v Žatci, se schůze koná ve čtvrtek 1. listopadu. Jak bývá obvyklé, ustavující jednání je jinde než na radnici, kde je kapacita zasedací místnosti omezená. Proto proběhne v kulturním domě Moskva, začátek je v 17 hodin.

V Žatci vyhrálo komunální volby hnutí ANO, které má v jednadvacetičlenném zastupitelstvu šest mandátů. Spojilo se s dalšími dvěma nejúspěšnějšími kandidátkami ve volbách, Volbou pro město a Unií pro sport a zdraví, které ve volbách shodně získaly tři mandáty. Dohromady tak mají nadpoloviční většinu a podle dohod by měla pokračovat starostka Zdeňka Hamousová, místostarosta Jaroslav Špička a post druhého místostarosty obsadí Radim Laibl.

Rovněž v Postoloprtech je o dalším vedení města zřejmě rozhodnuto, pokračovat by měl starosta Zdeněk Pištora. „Dohodnutí jsme, někomu se to líbí víc, někomu méně. Ale jak říkám, dokud není věc odhlasována, není nic jisté,“ sdělil Pištora. Ustavující jednání zastupitelů se koná na postoloprtské radnici ve středu 31. října od 17 hodin.

Ve stejný den od 18 hodin se v sále Národního domu koná první jednání zastupitelstva v Podbořanech. Už dříve ve volbách vítězní Podbořanští patrioti uzavřeli dohodu s ODS, ČSSD a KDU-ČSL. „Koaliční strany se dohodly na nominaci Radka Reindla z ODS na starostu a Karla Honzla z ČSSD na místostarostu,“ potvrdil lídr sdružení Podbořanští patrioti Petr Ráliš.

Komplikované vyjednávání v Lounech

Komplikovaná situace panuje v Lounech. Tam je ustavující schůze zastupitelstva svolána na pondělí 5. listopadu a koalice dosud uzavřená není. „Jednání jsou problematická, i když se vyjednává prakticky každý den, není jisté, že nějaká dohoda do ustavující schůze zastupitelů bude,“ popsal Pavel Csonka z ČSSD. Podobně se vyjádřil i Milan Rychtařík z hnutí ANO, které v Lounech volby vyhrálo. „V této chvíli nenalezla většina politických subjektů shodu na koaliční platformě a situace je svízelná,“ uvedl.

V Lounech je k většině v zastupitelstvu potřeba minimálně 15 hlasů. Na půdorysu současné koalice se hned po volbách zrodil blok osmi zastupitelů z ODS a koalice Pro lepší Louny. „Dál jsme se dohodli na spolupráci se sdružením Louny spolu. Další jednání probíhají,“ potvrdil lídr koalice Pro lepší Louny Pavel Janda. Povolební jednání ve městě ale zásadně pozměnilo rozštěpení tohoto politického sdružení. Louny spolu, za které společně kandidovali nezávislí, Zelení a KDU-ČSL, ve volbách získalo čtyři mandáty. Jeden z nich ale vystupuje samostatně. V povolebních jednáních v Lounech se projevuje také řada osobních rozporů.