Devět stran a hnutí se v Lounech uchází o přízeň voličů v nadcházejících komunálních volbách. Kdo usedne v městském zastupitelstvu, se uvidí v sobotu 6. října po sečtení hlasů. Míst je 29, kandidátů 260 - město Louny má nejpočetnější zastupitelstvo v okrese.

Také před čtyřmi lety se o přízeň voličů v Lounech ucházelo devět stran a hnutí. Alespoň jeden mandát získaly s výjimkou jedné všechny kandidátky. Tři strany, které získaly tehdy nejvíc hlasů, paradoxně skončily v opozici. ČSSD, ANO 2011 a KSČM se nepodařilo získat podporu dalšího uskupení a jejich 14 křesel na nutnou nadpoloviční většinu v zastupitelstvu nestačilo. Koalici s převahou jediného hlasu vytvořily zbylé čtyři subjekty v zastupitelstvu - Unie pro sport a zdraví, Volba pro město, ODS, Koalice pro Louny a TOP 09.

Unie pro sport a zdraví získala post starosty, Volba pro město místostarosty. Zatímco starosta Radovan Šabata o přízeň voličů usiluje i nyní, místostarosta Jan Čermák ve funkci končí a už nekandiduje. Ve svém prohlášení se symbolicky rozloučil s občany města.

„Můj věk pokročil, a proto mne již nenajdete na žádné z kandidátek do nadcházejících komunálních voleb. Je to moje osobní rozhodnutí, se kterým jsem se uplynulé čtyři roky netajil a dodržel jej,“ uvedl Čermák. „V neposlední řadě děkuji za pochopení kroků, které jsem na radnici činil, někdy s radostí a rád, jindy se zaťatými zuby při vědomí toho, že zavděčit všem se nelze,“ dodal.

Koalice i Okamurova SPD

Oproti volbám před čtyřmi roky usilují o mandáty v lounském zastupitelstvu tři nové subjekty. Jsou to spojené kandidátky Zelených, KDU - ČSL a nezávislých s názvem Louny spolu a kandidátka s dlouhým názvem Pro lepší Louny - TOP 09, nezávislí a hnutí Pro sport a zdraví. Do voleb jde v Lounech také Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD).

Voliči budou ve druhém největším městě okresu vybírat z 260 jmen. Původně jich bylo o jedno více. Jeden kandidát, Martin Mydlář z hnutí ANO, však před pár dny odstoupil. „Odstoupil jsem z osobních důvodů,“ sdělil Deníku. Na vytištěné kandidátce ANO je pod pořadovým číslem 14, o jeho odstoupení budou voliči informováni přímo ve volebních místnostech. Hnutí tak jde do voleb celkem s 28 kandidáty.

V Lounech je na kandidátce KSČM na předposledním 28. místě Ivo Zeman, který počátkem září zemřel. „Na kandidátce zůstal, pokud by byl zvolen do zastupitelstva, nastoupil by náhradník za KSČM,“ vysvětlil vedoucí úseku vnitřní správy lounské radnice Michal Ovšonka.

Zajímavostí je, že koalice s převahou jediného hlasu se po volbách v roce 2014 zrodila i v sousedním Žatci. V prvním polovině volebního období tam ale byla politická situace hodně nestabilní. V Žatci se stal krátce po volbách starostou Aleš Jelínek, místostarostou Miroslav Jan Šramota. Ve funkcích ale vydrželi jen pár měsíců, po „přeběhnutí“ komunisty Milana Pipala se starostkou opět stala Zdeňka Hamousová a místostarostou Jaroslav Špička. Později zastupitelé zvolili 2. místostarostku Janu Novákovou.