VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milan Rychtařík: příliš mnoho peněz se u nás rozkrádá

Louny /ROZHOVOR/ - V seriálu Deníku zpovídáme kandidáty na poslance z okresu Louny.

21.10.2013 3
SDÍLEJ:

Osmičkou na soupisce hnutí ANO 2011 je lounský podnikatel Milan Rychtařík.Foto: Deník/Hynek Dlouhý

Milan Rychtařík je nejvýše postaveným kandidátem hnutí ANO 2011 v okrese Louny. ANO 2011 chce, podle svých zástupců, řídit stát jako úspěšnou firmu, aby byli jeho akcionáři, deset milionů lidí, spokojeni. Jde to ale? Jaké má hnutí spjaté s Andrejem Babišem recepty na regionální problémy?

Jedním z největších problémů lounského regionu je nezaměstnanost. Vy tvrdíte, že si s tím dokážete poradit. Jak podpořit vznik nových pracovních příležitostí?
Například zóna Triangle není plně vytížená. Problém je v hospodářské politice státu. Za dvacet let toho vlády pro investory moc neudělaly, stát selhal v hospodářské koncepci státu. Ve světě vědí, že jsme kvalifikovaní a naše pracovní síla není tak drahá, ale stát, vyjma daňových prázdnin, nevytvořil pro investory stabilní prostředí. Například nemáme hotovou infrastrukturu, všichni víme, jak vypadá silnice R7 na Prahu. Tohle je špatná vizitka, od toho všechno začíná. To musíme změnit. Další věcí je lákání investorů. Proč neexistují na krajích expertní skupiny, tří nebo čtyř lidí, obchodních agentů, kteří by aktivně hledali investory? Věřím, že proaktivní investorskou politikou budeme pro investory atraktivní.

Zmínil jste nedostavěnou silnici R7 na Prahu. Všichni ji podporují, ale nevypadá to, že by se v dohledné době dokončovala.
R7 v současné podobě je průšvih. Peněz je přitom dost, jen je třeba najít politickou vůli a zefektivnit výběr daní a z těchto zdrojů urychleně dobudovat.

InfoblokTo jste první, kdo říká, že peněz je dost.
Myslím si, že stát hospodaří s dostatečným rozpočtem, bohužel hodně peněz ze státního rozpočtu se podivně ztratí, když to řeknu velmi slušně. Třeba nedávný audit na Ředitelství silnic a dálnic. Šedesát procent nákladů jde na právní konzultace a IT outsourcing a přitom každý úřad má své IT oddělení, ale i své právní oddělení. Divné plýtvání peněz daňových poplatníků, že?

Co s tím?
Pojďme všechny tyto služby soutěžit veřejně. Jako příklad dejme Agrofert. Náklady mají pod třiceti procenty, vše se soutěží a není problém. Ať jsou výběrová řízení veřejná a otevřená a vždy zveřejněná na internetu.

Většina výběrových řízení už je v současné době otevřená. A když už se někdo domlouvá, pak stavební firmy mezi sebou, už ani nepotřebují politiky. Zabránit jim v takovém jednání bude hodně složité.
Že jsou soutěže otevřené, s tím nesouhlasím. Často jsou otevřené jen naoko s různými podmínkami. Třeba právní služby, často za desítky milionů, se nesoutěží vůbec. Zářný příklad je Dopravní podnik hlavního města Prahy a nevypověditelné smlouvy na nákup nových tramvají. Ročně se rozkrade více než sto miliard; když se zlepší výběr daní, bude na infrastrukturu.

ANO 2011, to je hlavně Andrej Babiš. Ten nedávno řekl, že by chtěl stát řídit jako firmu. Co ale udělá s občany, kteří pro ni z nějakého důvodu nebudou chtít pracovat? Dostanou výpověď?
Uvedu to na pravou míru. Pan Babiš něco řekl, ale média to vytrhla z kontextu. Říkáme, že je potřeba, aby stát byl řízen jako firma, efektivně a jako správní hospodáři. Protože deset milionů obyvatel ČR jsou akcionáři, a ten kdo řídí tento stát, se akcionářům musí zpovídat, jako v běžné firmě. Navíc, pojďme na ministerstva, do jejich vedení, dát odborníky, nezávislé lidi, kapacity v oboru, ne politiky.

Komu se takový odborník bude zpovídat? Kdo určí, že určitý kandidát je dostatečně velká kapacita, že je to odborník?
Vypíše se výběrové řízení s jasnými podmínkami a především se musí hledat lidi, kteří mají zkušenosti a předpoklady pro výkon ve státní správě.

Kdo ve výběrovém řízení bude vybírat odborníka? Někdo nezávislý? Ale kdo určí, že je dostatečně nezávislý? Není každý na někom závislý?
Rezortní expertní komise. Myslím, že v každém oboru jsou všeobecně uznávaní lidé a musíme ministerstva odpolitizovat. Není možné, aby ministr byl za ODS, jeden náměstek za TOP 09, další za ČSSD. Hledání konsensu je pak velmi těžké.

Přenesme se do zdravotnictví. Takřka všechny nemocnice, včetně jediné v okrese, která je v Žatci, mají finanční problémy. Dolít peníze do systému nebo jich je dost a špatně se hospodaří?
Obojí. Měla by se změnit úhradová vyhláška, aby nemocnice dostaly své peníze a zároveň musíme hledat zdroje uvnitř.

Poplatky za hospitalizaci ano nebo ne?
Ano, ale snížené na šedesát korun. Pro některé lidi jsou vysoké.

A jak konkrétně pomoci žatecké nemocnici?
Podle mého by jí měla daleko více pomáhat okolní města. Louny, Postoloprty, Podbořany, všichni ji potřebujeme.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Hynek Dlouhý

21.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Na sídlišti ČSA neteče kvůli havárii voda

Volby. Ilustrační foto.

ANO nevyhrálo jen v Úlovicích, v Lišanech dostalo přes 60 procent

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Louny

Okres Louny - Podívejte se na čerstvě narozené nové občánky z našeho okresu. Rodičům blahopřejeme!

Fotbalová 1. A třída: celky z okresu Louny se usadily na špičce tabulky

Podbořany, Dobroměřice, Domoušice - Podbořanům, Dobroměřicím a Domoušicím se v krajské soutěži letos daří, všechny tři týmy mají nyní shodně devatenáct bodů.

Muž vypil láhev rumu a pak sedl za volant. Nadýchal přes tři promile

Louny - Opilého šoféra odhalila policie při řízení provozu u Senkova. Soud mu navíc předtím sebral řidičský průkaz.

Poslanec Růžička: chci se věnovat bezpečnosti, je to mé hlavní téma

Postoloprty /ROZHOVOR/ - Pavel Růžička se stal v právě skončených volbách do Poslanecké sněmovny poslancem za ANO 2011.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení