Krajská konference České strany sociálně demokratické (ČSSD) schválila v minulých dnech pořadí kandidátů do předčasných podzimních voleb. Lídrem v Ústeckém kraji je Jiří Paroubek, „láká“ i jméno známého hokejisty Jiřího Šlégra. Do boje o parlament vstupují i tři zástupci lounského regionu.

Jasno, jaké politiky vyšle na podzim do boje o křesla poslanců, má už i ČSSD. Pořadí, které určila krajská konference, už musí schválit jen republiková rada. Jedničkou na kandidátce Ústeckého kraje je přímo předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek, který kandidoval na severu Čech i v minulých volbách v roce 2006. Tehdy ČSSD získala v celé republice 32 % při volební účasti 64 %.

V okrese Louny na tom byla strana ještě lépe. Dokonce, narozdíl od republikových výsledků, kde vyhrála ODS, sociální demokraté v regionu zvítězili. Měli 34 % hlasů, volební účast byla 59 %. Ze severu Čech nakonec putovalo do Sněmovny šest poslanců, mezi nimi také bývalý starosta Podbořan Josef Čerňanský. Ten se ale rozhodl v předčasných volbách už nekandidovat.

Nejvýše z okresu Louny na kandidátce ČSSD je tentokrát lounský místostarosta Jan Čermák. Patří mu sedmé místo. Dlouholetý pedagog by se i při práci v parlamentu chtěl soustředit na témata, která jsou mu blízká. „Pokud bych se do Sněmovny dostal, zaměřil bych se na oblast vzdělávání a nezaměstnanost,“ sdělil na dotaz Deníku.

Dvojkou je Jiří Šlégr

Na čtrnáctém místě je pak Jiří Bečvář, živnostník z Libčevsi, na dvacátém místě je ještě Jiří Hes, právník z Loun.

Za lídrem Jiřím Paroubkem také nejsou neznámá jména. I když účast na kandidátce odmítla herečka Kateřina Brožová, na druhé místo se probojoval známý hokejista Jiří Šlégr, třetí je chomutovský poslanec Jaroslav Krákora. Na čtvrtém místě je Josef Tancoš z Mostu, pátá příčka patří krajskému radnímu Petru Bendovi, šestým mužem v boji o poslanecký mandát je pak Jaroslav Foldyna.