Pokud chce paní Jiřina Nová z Mradic u Postoloprt volit, nikam chodit nemusí. Už několik let je totiž volební místnost s urnou u ní doma. Odskočí si tak jen do jiné místnosti. A volit chodí, o víkendu byla mezi prvními obyvateli Mradic, kteří do urny svůj hlas prezidentskému kandidátovi vhodili.

„Místnost v patře, kde je urna, využívají děti, když přijedou. Je to takový obývací pokoj," řekla. Před volbami v místnosti zatopila, něco sladkého napekla. Nechybělo kafíčko. „Paní Nová nás rozmazluje," smály se členky volební komise.

Místnost pro volby nabídla postoloprtské radnici před několika lety, když město prodalo budovu bývalé základní školy, kde byla volební místnost dřív. „Jsme rádi, že nemusíme jezdit k volbám do Postoloprt," shodují se místní.

A na volební účasti to je znát. V Mradicích přišlo k volbám 33 ze 48 voličů, volební účast tak dosáhla 69 procent. Ve Vrbce, jiné vesnici pod správou postoloprtské radnice, volební místnost nemají. Voliči musí k urně do hasičské zbrojnice v Postoloprtech. Volební účast tam byla podstatně nižší, k volbám dorazilo jen 17 ze 45 voličů, tedy 38 procent.

A kdo v Mradicích vyhrál? Jan Fischer. Dostal o jeden hlas víc než Miloš Zeman.