Na prvním místě ODS s 27 procenty, druhá ČSSD s 24 a třetí KSČM se 21 procenty hlasů – tak dopadly víkendové volby do Evropského parlamentu v okrese Louny.

Pořadí tak kopíruje výsledky z celé ČR, vítězství ODS ale není v okrese Louny tak výrazné jako v celostátních číslech. V porovnání s nimi v okrese Louny dostaly obě levicové strany o několik procent více hlasů na úkor vítězné ODS.

V okrese Louny úplně propadly KDU – ČSL, jež dostala 2,2 procenta hlasů, a Strana zelených s 1,6 procenta. Naopak uspěla strana Suverenita Jany Bobošíkové, která v okrese získala 6,5 procenta hlasů a umístila se tak na čtvrtém místě.

Překvapivě hodně hlasů dostala ultrapravicová Dělnická strana, jež v okrese Louny získala od voličů přes dvě a půl procenta a skončila tak pátá. V Postoloprtech, kde tato strana uspořádala v minulých měsících dva ze svých kontroverzních mítinků, dostala od voličů téměř sedm procent hlasů.

Lidí přišlo málo

Volební účast v okrese Louny byla nízká, v pátek a sobotu přišlo k volbám 24 procenta oprávněných voličů, v celé ČR to bylo přes 28 procent.

ODS suverénně vyhrála v Lounech, kde získala téměř 32 procent hlasů. V Žatci obdržel vítěz eurovoleb 28,5 procenta hlasů a rozdíl ve vítězství ODS před ČSSD a KSČM tam není tak velký. V Podbořanech vyhráli komunisté (26,4%), před ODS (25,1%) a ČSSD (24,1%). V Postoloprtech zase zvítězili sociální demokraté s 25,4 procenta hlasů před KSČM (21,2%) a ODS (21,0%).

Největší volební účast v okrese Louny byla v Úhercích (41,8%), Zálužicích (41,7%) a Chrabercích (40,9%), nejmenší naopak v Břvanech (15,3%). Chožově (15,7%) a Lipně (16,4%).