Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), bývalá, a kvůli propojení s neonacisty zrušená, Dělnická strana, získala v okrese Louny více než tisíc hlasů.

Více než dosud parlamentní Strana zelených nebo KDU–ČSL.

Podle odborníků to může znamenat hrozbu pro podzimní komunální volby, pravicoví extremisté by rádi nakoukli do radnic.

Například v Postoloprtech totiž extremisté z DSSS získali 5,02 % za 85 odevzdaných hlasů. Takový výsledek by na podzim pravděpodobně mohl stačit pro proniknutí do zastupitelstva města. „V komunálních volbách se bude určitě DSSS snažit, po vzoru německé NPD, získat místa na radnicích. Zvláště v některých lokalitách na severu Čech se jí to může podařit, i když bude potřebovat věrohodné kandidáty,“ varuje politolog Miroslav Mareš, přední český odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity.

Ani v dalších městech okresu Louny nejsou zisky ultrapravicové partaje, která navazuje na zrušenou Dělnickou stranu, které soud prokázal rasistické sklony, inspiraci ideologií Třetí říše a propojení s neonacistickým hnutím, zanedbatelné. V celém okrese zaznamenala DSSS 2,6 % za 1061 hlasů. V Žatci má 2,8 % podporu, hlas jí dalo 243 lidí. V Lounech mají „dělníci“ 2,3 % a 205 lístků od voličů a v Podbořanech 45 hlasů a 1,7 %.

Šest stovek hlasů pro DSSS navíc

Oproti volbám do Evropského parlamentu, které proběhly loni, získali „dělníci“ v okrese Louny o šest stovek hlasů více. Procentuálně se ale jejich zisk nezměnil. Více hlasů tak podle expertů automaticky neznamená, že by za rok o tolik vzrostla podpora extremistů. Radikály prý podporuje přibližně stejný počet lidí.

„Sněmovní volby jsou totiž považovány za hlavní. Evropské, senátní nebo komunální za druhořadé, chodí k nim méně lidí. Osobně si nemyslím, že jde o nárůst podpory, ale o větší mobilizaci lidí, kteří by jinak zůstali nevoliči,“ vysvětluje M. Mareš.

„Počet získaných hlasů kopíruje účast v evropských a sněmovních volbách. Procentuálně zůstala podpora stejná,“ pokračuje Mareš.

Je třeba řešit problémy

Boj proti radikálům nemůže podle odborníků probíhat jen na centrální úrovni. Je to i úkol pro lokální politiky, hlavně v místech, kde podpora ultrapravice roste. „Musí řešit problémy, které lidi tíží. Nejdůležitější je věcně argumentovat a vést o řadě věcí otevřenou diskuzi, samozřejmě s vyloučením rasistických argumentů,“ řekl Deníku Miroslav Mareš.

Extremisté nabízejí jednoduchá řešení na složité problémy, v demokratické společnosti ale neproveditelná. „Na komunální úrovni musí být důsledně aplikovány zákony na všechny. Lidé musí mít pocit, že s nimi politici hovoří o jejich problémech,“ dodal odborník na extremismus.

Zisky „dělníků“ ve volbách:

V okrese Louny získala Dělnická strana v krajských volbách v roce 2004 celkem 46 hlasů a 0,2%, v roce 2008, také u krajských voleb, jí dalo hlas už 272 voličů, což znamenalo podporu 1,1 %.

Při eurovolbách v roce 2009 odevzdali lidé v regionu 444 lístků pro Dělnickou stranu, znamenalo to zisk 2,6 %.

Při letošních parlamentních volbách získala nástupkyně Dělnická strana sociální spravedlnosti 1061 hlasů, po přepočítání to znamenalo také 2,6 %.