Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunista Karel Krčmárik: stát by se měl více starat

Žatec /ROZHOVOR/ - V seriálu Deníku zpovídáme kandidáty na poslance z okresu Louny. 

15.10.2013 3
SDÍLEJ:

Trojkou na kandidátce komunistů pro předčasné parlamentní volby je Karel Krčmárik ze Žatce.Foto: Deník/Hynek Dlouhý

Jaký je recept komunistů na problémy okresu Louny? Nejvýše postaveným člověkem na kandidátce KSČM z regionu je třetí Karel Krčmárik. Právník, žatecký zastupitel, kritik současného vedení tamní radnice, by podle svých slov byl rád, aby se o lidi více staral stát.

Jedním z hlavních problémů našeho regionu je nedostatek pracovních příležitostí. Najít na Lounsku práci je čím dál těžší. Co s tím?
Je otázka, zda pokračovat v podpoře montoven v průmyslových zónách. Navíc jen některé mají finanční výhody. Všechny, tedy i české firmy, by měly mít stejné podmínky. Musíme více podporovat firmy, které nebudou jen montovny, ale které budou u nás vyrábět od prvního šroubku až po hotový výrobek. Stát by měl podle mého investovat do stavby podniků, moderních provozů, jež budou konkurenceschopné, například v oblasti výpočetní techniky, nanotechnologií nebo třeba do oblasti výroby komponentů pro jaderné elektrárny.

Tyto firmy by vlastnil stát?
Stát musí být aktivnější, vložit se do podpory. Stát musí pomoci zaměstnat lidi. Musí také podpořit vzdělanost našich lidí, zejména pak obnovit tradici učňovského školství.

Stát může podporovat zaměstnanost také výstavbou silnic. Velkou bolestí regionu jsou nedostavěné R6 a R7, spojení s Prahou je špatné.
Ano, tragické.

Jak zajistit dostavbu?
Jediný problém jsou peníze.

Karel Krčmárik
Trojkou na kandidátce KSČM pro předčasné parlamentní volby je Karel Krčmárik ze Žatce. Pětašedesátiletý právník je aktuálně zastupitelem ve městě, dříve byl také radním a krajským zastupitelem.

Kde je vzít?
To je jednoduché, peníze by byly. Zrušme akcie na doručitele, kde není jasný vlastník, aby bylo zřejmé, kam peníze tečou. Další věcí je důsledná daňová kontrola a důkladný výběr daní. Průhledná výběrová řízení, zveřejňování všech smluv s dodavateli staveb, aby byly pod kontrolou. Tam všude peníze utíkají. Otázkou také je, zda stavba silnic u nás musí být tak drahá nebo zda jsou ceny spíše přáním stavebních firem. Neustále se mluví o tom, že stavíme dráž než jinde v Evropě.

Jak donutit stavební firmy zlevnit?
Pusťme do výběrových řízení firmy z jiných zemí. Například z Německa nebo Rakouska. Ty firmy stejně na výstavbu u nás zaměstnají české dělníky, lidé u nás by o práci nepřišli. A pochybuji, že se budou zahraniční společnosti domlouvat s českými firmami na vysokých cenách, jak se to děje nyní. Třeba se pak naše stavební firmy zamyslí. A to nemluvím o kvalitě.

Dalším problémem je zdravotnictví. Jak pomoci malým nemocnicím jako je třeba Žatec, které mají v posledních letech neustále ekonomické problémy?
Musíme opět najít peníze, musíme je dostat do systému zdravotnictví, kde chybějí. Jednou z možností by podle mého mohlo být centrální nakupování léčiv, zdravotnického materiálu a zařízení do jednoho skladu, který by řídil a spravoval stát, odkud by si vše pak kupovaly nemocnice. Nikdo dnes neví, přes kolik překupníků léky zdravotnická zařízení nakupují, kolik zaplatí navíc, na marže překupníků. Centrálním nákupem pro státní, krajské a městské nemocnice přímo od výrobce by se hodně ušetřilo. V nedávné době se například hovořilo o aukčním nákupu léků a zdravotnického materiálu, zůstalo pouze u slov. Takovýto způsob nákupu potřeb pro nemocnice podle mého názoru zabrání korupci a zároveň bude nakupováno za nejvýhodnější ceny. Proces takového nákupu je i dobře kontrolovatelný. Dalším místem, kde získat peníze, jsou zdravotní pojišťovny. Teď jich máme mnoho, každá platí úředníky, své paláce, miliony na provoz, vynakládají velké peníze na reklamu. Udělejme jen jednu pojišťovnu, o kterou se postará stát, a náklady se rapidně sníží. Peníze pak opět mohou jít na provoz nemocnic, na zvýšení platů lékařů.

Pokud se na vás voliči a štěstí usmějí a budete zvolen, čím byste se chtěl ve sněmovně zabývat?
Určitě bych se nenechal zvolit někam, kde bych nebyl platný. Věnuji se celý život sportu, takže asi oblast mládeže a sportu. Také by mě zajímala bezpečnost. Věnoval bych se jen tomu, čemu rozumím.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Hynek Dlouhý

15.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vlakovou zastávku u Radonic zruší. Místo toho budou světla u cesty

Národní házená - ilustrační foto

Šroubárna má dvě důležité výhry, vzdálila se bojům o udržení v první lize

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Dálnice v okrese Louny zůstanou pro osobní auta bez poplatků

Okres Louny – Nové úseky zatím neovlivní povinnost mít dálniční známku. V budoucnu ale ano.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Od revoluce se do Sněmovny vydalo jen sedm lidí z okresu Louny

Okres Louny - Za sedmadvacet svobodných let měl okres Louny jen sedm poslanců, dva navíc v regionu nebydleli a jen dojížděli. Letos jsou šance na poslance velké, řada lidí je na vrcholu kandidátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení